R E K L A M A
R E K L A M A

Największe rzeki świata. Warto je pamiętać

Rzeki to nie tylko wodne cieki umożliwiające rozwój dzikiej przyrody, ale też miejsca, wzdłuż których powstawały największe ośrodki cywilizacji. Tworzą sieć połączeń wypełnionych życiodajną wodą, umożliwiającą nie tylko zaspokojenie pragnienia, ale także nawadnianie pól uprawnych; służą również jako system transportu, a nawet źródło energii.

Fot. Wikimedia

Królem jest afrykański Nil (6650 km) przepływający przez 11 krajów. Drugie miejsce zajmuje południowoamerykańska Amazonka (6400 km) bogata w różnorodne gatunki ryb. Występują w niej także rzadko spotykane delfiny. Chińska Jangcy (6300 km) to azjatycka królowa. W jej bezpośrednim pobliżu mieszka 400 mln osób. Amerykańska Missisipi (6275 km) zasila w wodę 31 stanów USA i dwie prowincje Kanady. Jenisej (5539 km) płynie przez Rosję i Mongolię. Na jego trasie znajduje się miejsce, gdzie zimą po obu stronach gromadzą się renifery tundrowe, tworząc największe takie skupisko na świecie. Huang He (5464 km) – Żółta Rzeka zawdzięcza nazwę i kolor zawartym w niej lessowym pyłom. Uważana jest za kolebkę chińskiej cywilizacji. Ob-Irtysz (5410 km) powstała z połączenia dwóch rzek. Duża ich część ze względu na surowy syberyjski klimat przez pół roku jest zamarznięta.

Południowo amerykański Rio de la Plata-Paraná-Rio Grande (4880 km) to system składający się z kilku rzek i uznany za najszerszy tego typu ciek wodny na ziemi. Afrykańskie Kongo (4700 km) z kolei dzierży rekord głębokości, która dochodzi do 220 metrów. Amur (4444 km) to najdłuższa rzeka rosyjskiego Dalekiego Wschodu, a jednocześnie trzecia pod tym względem rzeka w Chinach. Przepływa także przez Mongolię. 

2025-01-18

Oz opr. na podst. www.onet.pl