R E K L A M A
R E K L A M A

Czego uczą nas kataklizmy? „Po każdej powodzi jesteśmy przed kolejną”

Rozmowa z prof. Tomaszem Kałużą, kierownikiem Katedry Inżynierii Wodnej i Sanitarnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Czy budowanie osiedli na terenach zalewowych ma sens?

Fot. YouTube

– Premier Cimoszewicz podczas powodzi tysiąclecia w 1997 r. mówił, że trzeba się było ubezpieczyć, co między innymi kosztowało lewicę przegraną w wyborach. Poseł Sośnierz w ubiegłym tygodniu zauważył, że powodzie były, są i będą. Obaj mieli rację, ale z tych mądrości niewiele wynika dla naszego bezpieczeństwa hydrologicznego. 

– Powodzie zdarzają się nawet na Saharze i w Dubaju, co widzieliśmy w tym roku. Trzeba tu wyróżnić dwa pojęcia: wezbranie, czyli pojawienie się nadmiaru wody, i powódź, czyli wezbranie, któremu towarzyszą zniszczenia. W coraz większym stopniu z naszą infrastrukturą wchodzimy w obszary zalewowe rzek, więc musimy liczyć się z tego typu konsekwencjami. 

– Gdy budujemy całe osiedla na terenach zalewowych, jak miało to miejsce we wrocławskim Kozanowie, to prosimy się o nieszczęście. Ale chyba inna sytuacja jest w przypadku Lądka-Zdroju, Bystrzycy czy Kłodzka, gdzie zalało kamienice mające kilkaset lat i ludzie chyba nie powinni spodziewać się tam takich kataklizmów. 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2024-09-28

Krzysztof Różycki