Wyróżniona przez BBC
BBC ogłosiło listę najbardziej inspirujących kobiet tego roku, na której znalazły się zarówno osoby znane z pierwszych stron gazet takie jak między innymi Michelle Obama czy America Ferrera, ale i także mniej rozpoznawalne kobiety, które zdaniem BBC zasługują na uwagę świata.
Redakcja podzieliła listę na pięć kategorii, które mają kluczowe znaczenie dla świata: „Pionierki klimatyczne”, „Kultura i edukacja”, „Rozrywka i sport”, „Polityka i orzecznictwo”, „Nauka, zdrowie i technologia”.
W tej ostatniej z przytoczonych kategorii wyróżniono Izabelę Dłużyk za jej pracę nad rejestrowaniem dźwięków ptaków. W uzasadnieniu nagrody cytowane są słowa tej zwyciężczyni, która uważa, że przywilejem jest dzielić się „całym dobrem, pięknem i ukojeniem”, jakie dźwięki natury mają do zaoferowania, „niezależnie od różnic, jakie możemy między sobą dostrzec”.
Izabela Dłużyk ~ Soundscapes of spring https://t.co/0Jd2rXLPCN pic.twitter.com/mrZgyoCKE6
— a closer listen (@acloserlisten) October 28, 2017
Niepełnosprawność wyostrzyła jej zmysły
Izabela Dłużyk, absolwentka studiów z zakresu anglistyki i rusycystyki, obecnie kontynuuje swoją edukację na studiach doktoranckich i pracuje w biurze tłumaczeń. Jej pasja do rejestrowania dźwięków ptaków nie stanowi wyłącznie hobby, ale jest także jej profesją. Kobieta wydała już siedem albumów, w tym trzy w australijskim wydawnictwie Listening Earth, dwie w słowackim LOM i dwie w polskim Solitonie.
Dłużyk zasłynęła kilka lat temu, kiedy zbierała fundusze na wyjazd do Peru, aby spełnić swoje dziecięce marzenie – zarejestrować dźwięki papug z amazońskiej dżungli. Udało jej się to osiągnąć i przyniosła nagrania do Polski. Izabela jest w stanie rozpoznać wszystkie gatunki polskich ptaków, przy czym należy zaznaczyć, że w Polsce może występować ich od 400 do 500 gatunków. Wyłącznie 200 gatunków słychać u nas w sposób regularny.
Jak podkreślają „Wysokie Obcasy”, Izabela „nagrywała żurawie w Ujściu Warty, kormorany na Mierzei Wiślanej, gęsi w rezerwacie Beka, łabędzie krzykliwe w Dolinie Słupi, bociany w Żywkowie przy granicy z Rosją, wielokrotnie była na Wyspie Sobieszewskiej, w Puszczy Białowieskiej i nad Biebrzą”.
Izabela przyznaje, że gdy słucha odgłosów wydawanych przez ptaki oraz drzewa, po prostu czuje się we właściwym miejscu. Zainteresowanie ptakami zaczęło się u niej, gdy otrzymała dźwiękową encyklopedię. Słuchała fragmentów i zapamiętywała je, a kiedy stała się właścicielką swojego pierwszego rejestratora, zaczęła również nagrywać dźwięki ptaków. Ta pasja trwa do dziś, mimo że Izabela jest już w innym etapie swojego życia i coraz bardziej zaznacza swoją obecność w dziedzinie tzw. field recordingu.
Dokument o gdańszczance
W 2016 roku, na stronach BBC, brytyjskiego nadawcy, ukazał się dokumentalny podcast o Izabeli Dłużyk pod tytułem “Isabela in the forest”, czyli “Izabela w lesie”. W audycji trwającej prawie 30 minut gdańszczanka oprowadzała brytyjską dziennikarkę Monicę Whitlock i słuchaczy po Puszczy Białowieskiej. Opowiadała o ptakach i zwierzętach, które można tam spotkać, a także o swojej pracy.
Całość odbywała się w naturalnym, spokojnym tempie, dając słuchaczom wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w tej przestrzeni pełnej dźwięków natury. Część audycji została nagrana w domu Izabeli, gdzie słychać rozmowy między innymi z jej mamą i ciotką, które pomagają jej w nagraniach. Izabela biegle posługuje się językiem angielskim, co umożliwia słuchaczom swobodne odbieranie audycji bez konieczności tłumaczenia