Polityk KO z Białegostoku przyznaje, że rzucałby w straż graniczną kamieniami

Marek Dąbrowski, startujący do Sejmu w Białymstoku z listy Koalicji Obywatelskiej, został nagrany przez użytkownika Twittera. Na nagraniu wyrażał poparcie dla imigrantów rzucających kamieniami w polską straż graniczną.

Fot. plakat wyborczy i Twitter

Mury są niepotrzebne

Dąbrowski zastąpił na liście polsko-białoruską aktywistkę Janę Shostak i rozdawał ulotki przed katedrą w Białymstoku. Na pytanie o sytuację koczujących imigrantów na granicy z Białorusią, polityk odpowiedział, że ich popiera i na ich miejscu robiłby dokładnie to samo.

Filmik z jego wypowiedzią wywołał oburzenie w mediach społecznościowych. Opublikował go profil “Piotr dla Polski”.

Każde mury są niepotrzebne. Tak jak chiński, tak jak Hadriana, tak jak każdy inny, czy berliński – wymieniał Marek Dąbrowski. – On nas dzieli. Dzieli narody i dzieli ludzi na lepszych i gorszych.

Do tego momentu można uznać, że wypowiedź polityka KO nie jest jeszcze aż tak kontrowersyjna. Problem pojawił się przy dalszym rozwinięciu swojej myśli przez Dąbrowskiego.

Rzucanie kamieniami w straż graniczną

Po tym, jak Dąbrowski zadeklarował swoją pomoc wobec uchodźców, nagrywający go mężczyzna spytał go o opinię na temat filmu “Zielona granica” Agnieszki Holland.

Jest fantastyczny, perfekcyjny – odparł kandydat KO. – Sam udzielałem pomocy tym ludziom.

Następnie Marek Dąbrowski zaznaczył, że “Zielona granica” to film, który wychwala polski mundur. Nagrywający zapytał więc polityka, czy uważa, że polscy żołnierze postępowali tak, jak pokazano to w filmie. Jako przykład podał scenę, w której jeden z mundurowych rozbił termos ze szkłem, aby imigrant połknął szkło i się zranił. Według ubiegającego się o mandat poselski Dąbrowskiego tak właśnie wyglądała sytuacja.

Kolejne pytanie związane było ze zdarzeniem sprzed dwóch lat, kiedy to imigranci szturmowali przejście graniczne w Kuźnicy. Polityk KO odpowiedział, iż na miejscu imigrantów każdy rzucałby kamieniami zarówno w strażników granicznych jak i żołnierzy.

Ty byś też rzucał, gdybyś był na ich miejscu. Ja bym też rzucał – zadeklarował.

Podczas dyskusji poruszono także temat ataków na młode kobiety przez migrantów w miastach Zachodu. Wówczas Dąbrowski odpowiedział wyłącznie śmiechem.

Opinia internautów

Kwestia imigrantów to jeden z tych tematów, który budzi najgorętsze dyskusje. To, co powiedział Marek Dąbrowski, zdaniem moim jak i wielu internautów, raczej nie przyczyniło się do poprawienia PR-u Koalicji Obywatelskiej. Wielu z nich dostrzega w tej wypowiedzi jakiś ukryty plan partii Donalda Tuska, która po objęciu władzy w Polsce wpuści do niej imigrantów bez zgody obywateli.

Tak samo zastanawiający jest rzekomy udział Marka Dąbrowskiego podczas pomocy na granicy. Czy rzeczywiście jest on w stanie potwierdzić i udowodnić, iż sceny mające miejsce w filmie naprawdę wydarzyły się na granicy? Czy realnie był świadkiem tychże zdarzeń, czy może po prostu posłużył się blefem?

Osoba odpowiedzialna za wstawienie nagrania na Twittera wspomniała także o Janie Shostak. Zdaniem tego internauty kobieta przestała figurować na liście KO, ponieważ ujawniła „prawdziwe intencje Tuska”. Tu jednak byłbym ostrożny, bo wielu polityków, zarówno Platformy jak i Zielonych, tłumaczyło usunięcie Shostak jej wysoce nieodpowiedzialnymi słowami. Działaczka opowiadała się bowiem za usunięciem ciąży bez względu na to, który byłby to miesiąc.

2023-10-12

Sebastian Jadowski-Szreder