Kwota 500 tys. złotych wolna od podatku? Kardynalny błąd Konfederacji

Konfederacja ogłosiła, że złożyła dwa projekty ustaw. Jeden z nich dotyczył podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Okazuje się jednak, że partia popełniła wielki błąd.

Fot. Wikimedia

Czym jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku to określona suma, która nie jest obciążona podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Każdy podatnik musi złożyć roczne rozliczenie PIT na odpowiednim formularzu:

PIT-37 jest przeznaczony dla osób, które uzyskują dochód z umów o pracę, zlecenia i o dzieło, a także dla emerytów i rencistów, którzy rozliczają swoje jedyne źródła dochodu rocznego;

PIT-36 jest przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jeżeli podatnik zarobi w ciągu roku kwotę równą aktualnej kwocie wolnej od podatku, ma szansę uniknąć zapłaty podatku.

Konfederacja walczy o swoje założenia

Konfederacja od początku kusiła wyborców przełomowymi zmianami w funkcjonowaniu polskiej gospodarki. Politycy podkreślali w swoim programie, że prawie każdy pracownik przekazuje państwu 40% swoich dochodów w formie składek i podatku dochodowego. Pozostała część jest przeznaczana na różne cele, w tym konsumpcję, przy której płaci dodatkowo VAT i akcyzę. Rozwiązaniem tego problemu miało być według nich m.in. obniżenie podatków.

Konfederacja ogłosiła, że już w pierwszym dniu prac nowego Sejmu złożyła dwa projekty ustaw. Jeden dotyczy wprowadzenia dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców, a drugi podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. W drugim projekcie partia ta wyprzedziła polityków Platformy Obywatelskiej, którzy planowali podobne działania. 

„To jest ustawa o kwocie wolnej od podatku PIT w wysokości 60 tys. zł i ustawa o dobrowolnym ZUS dla przedsiębiorców. Chciałbym zauważyć, że to są postulaty, które prezentowała Konfederacja od wielu lat. Natomiast one zostały podchwycone w kampanii wyborczej odpowiednio przez PO i Trzecią Drogę. PO obiecywała obywatelom 60 tys. kwoty wolnej od podatku, Trzecia Droga Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni obiecywała dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Widzimy już, że niestety zaczynają się z tych obietnic rakiem wycofywać. My będziemy w opozycji, będziemy patrzeć rządzącym na ręce” – podkreślił pierwszego dnia prac Sejmu poseł Konfederacji Stanisław Tyszka.

Już jedno słowo robi wielką różnicę

W treści projektu pojawił się błąd merytoryczny. W dokumencie, który został już przekazany marszałkowi Sejmu, napisano, o “kwocie zmniejszającej podatek”. “Kwota zmniejszająca podatek” to jednak coś innego niż “kwota wolna od podatku”. Pierwsza z nich to kwota, o którą podatek jest pomniejszany. Druga natomiast to pułap dochodu, który możemy osiągnąć bez obaw o to, że będziemy musieli odprowadzić od niego podatek.

„Jeśli kwota zmniejszająca podatek ma faktycznie wynosić nie mniej niż 60 tys. zł, to znaczy, że kwota wolna wyniesie 500 tys. zł” — stwierdziła doradca podatkowa Małgorzata Samborska z firmy Grant Thornton.

Także ekonomista i prezes Instytutu Finansów Publicznych, dr Sławomir Dudek, w niewybredny sposób krytykuje projekt Konfederacji.

Należy zauważyć, że w tekście ustawy pojawił się błąd. Mimo to, w uzasadnieniu dokumentu autorzy użyli poprawnej terminologii.

Nieco później, do projektu ustawy Konfederacji wprowadzono autopoprawkę. Rzeczniczka Konfederacji, Anna Bryłka, skomentowała tę sytuację w rozmowie z TVN24 Biznes, przyznając, że politycy popełnili błąd.

„Wprowadziliśmy autopoprawkę do projektu” — potwierdziła Anna Bryłka.

2023-11-15

Anna Jadowska-Szreder


Wiadomości
Mateusz Morawiecki będzie miał ochronę? Internauci w szoku
bin, www.gazeta.pl, www.gazetaprawna.pl, www.wp.pl
Kaczyński jak ojciec chrzestny? Komentarze w sprawie przesłuchania
(WA)
Komisji ds. rosyjskich wpływów. Potrzebna dla Polski czy rządu?
Na podst. tekstów Agnieszki Burzyńskiej, Marty Rawicz, Zbigniewa Parafianowicza
Społeczeństwo
Może diabeł mi podpowiadał? Wyrok w sprawie zabójstwa siekierą
Katarzyna Binkowska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Głos mordercy rozpoznał telewidz
Michał Fajbusiewicz
Prawnik radzi. Kto musi zapłacić za stawiennictwo w wojsku? 
Mecenas Jan Paragraf
Zagadka kryminalna. Próbowała dźgnąć mnie nożem
Wojciech Chądzyński
Matki boją się wychodzić z bloku. „Każdy ma do niego szacunek”
Bohdan Melka, „Żyją w panicznym strachu przed sąsiadem”, TVN
Świat/Peryskop
Makabryczna turystyka. Ich marzeniem jest znaleźć się w centrum wojny
E.W. na podst. Paulina Wilk „Podróże do piekła”, „Polityka” nr 22/2024
Chmury burzowe nad wyborami. Biden zadaje sobie samobójcze ciosy
STOL
Ślub stu osieroconych dziewcząt. Niektóre z nich są nieletnie
EW na podst.: TRT Africa, The Guardian Nigeria, BBC, dateline.ng
Hiszpańska Villajoyosy. Ciepło, słodko, kolorowo
Chrystian Ślusarczyk
Austriackie gadanie, czyli obóz dla uchodźców. Powrót do przeszłości
Ewa Korzeniowska
Lifestyle/Zdrowie
Co dalej z 40 Plus? Polacy potrzebują tego programu
A.M.
Zrozumieć celiakię. Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa dla każdego?
Andrzej Marciniak
Rozmowa ze „zdrajcą doskonałym” o przygodzie w niecodziennym reality show
Agnieszka Pacho
Pożegnanie Jacka Zielińskiego. Odszedł młodszy Skald
Maciej Malinowski
Anita Sokołowska. O stabilności i wpływie aktora na społeczeństwo
Na podst. tekstu Joanny Derdy
Angorka