Kandydat Konfederacji z Piły był dumny z palenia flagi

Lider pilskiej listy Konfederacji Ziemowit Przebitkowski to polityk skrajnej prawicy, który ma związek z narodowcami, swego czasu pełnił funkcję prezesa Młodzieży Wszechpolskiej, a jego poglądy są naprawdę radykalne.

Ziemowit Przebitkowski (fot. YouTube)

Jak podaje w serwisie X (dawny Twitter) socjalista Wiktor Bielecki, swego czasu kandydat Konfederacji z Piły był dumny z palenia flagi, a przypatrywał się temu z bliska Krzysztof Bosak, który teraz uchodzi za umiarkowanego polityka tej partii.

Mówił, że flaga to… „szmata”

„Słuchajcie, tak a propos tam w jednym miejscu już jedna tęczowa – to nie jest flaga – szmata pali się. Więc krzyknijmy: szmata, szmata, szmata pali się, pali się pali się” – wykrzykiwał, nawołując zebrany tłum do skandowania tych słów.

Przeciwnik Unii Europejskiej

Gdy doszło do spalenia unijnej flagi, dumę z postawy Przebitkowskiego wyraził ONR. Na Twitterze tej organizacji pojawił się wpis o treści:

„Popieramy. Niebieskie szmaty z gwiazdkami związane z Unią Europejską nie powinny wisieć na polskich instytucjach!” – napisano.

Oto dowody:

Lewica będzie go krytykować za homofobię?

Zapewne lewicowcy zarzucą temu kandydatowi Konfederacji homofobiczne poglądy. Ponad 2 lata temu kpił na Twitterze z inicjatywy Grupy Stonewall. Napisał tak:

„Czy w szkołach przyjaznych LGBT odbywa się nauka przeprowadzania świątecznej lewatywy przed seksem analnym? Na pewno dopytamy o to szkoły i rodziców uczniów szkół, deklarujących przywileje degeneratom” – grzmiał w social mediach.

Obwiniał Ukraińców za morderstwo

Odnosząc się do morderstwa na Nowym Świecie w Warszawie, obarczał winą Ukraińców. Jak się okazało – bezpodstawnie. Sprawcami byli bowiem Polacy.

„Grupa ukraińskich byczków zamordowała Polaka za to, że stanął w obronie dziewczyn. W interesie Polski jest wygrana wojny przez Ukrainę. Zastanawiam się więc, dlaczego ukraińskie byczki pełnią rolę dezerterów, mordując nie ruskich na froncie, ale Polaków na Nowym Świecie” – pomstował.

Ta antyukraińska narracja jest często spotykana w szeregach Konfederacji. W tym przypadku jednak została posunięta do skrajności, a kandydat tej partii dopuścił się insynuacji.

Chociaż Sławomir Mentzen złagodził swoją retorykę w stosunku do Unii Europejskiej, to akurat ten kandydat z Piły wyrażał już radykalnie antyunijne przekonania. Cytowany już Wiktor Bielecki utrzymuje, że Ziemowit Przebitkowski opowiada się za Polexitem.

2023-09-13

Bartłomiej Najtkowski