267 zmian w traktatach. Jak wpłyną na Polskę niemiecko-francuskie propozycje?

Rozmowa z prof. Waldemarem Gontarskim, adwokatem, byłym pełnomocnikiem Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Fot. Pixabay

– W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski w przyjętej rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych, a dokładnie za wprowadzeniem w nich 267 zmian. Najważniejsze dotyczyłyby polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, ochrony granic, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu, edukacji, gdzie kompetencje z państw narodowych przeszłyby na organy Unii. We wszystkich państwach członkowskich wprowadzono by euro. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Co to oznacza w praktyce? 

– Do zmiany traktatów taka rezolucja jest konieczna, ale jeszcze niewystarczająca. Oprócz PE taką propozycję mógł też zgłosić każdy kraj członkowski albo Komisja Europejska. Tak więc gdyby nawet Parlament Europejski nie przegłosował rezolucji, ta sprawa na pewno by nie upadła i procedowano by ją dalej. Jej przyjęcie oznacza oficjalne uruchomienie procedury zmian traktatów o Unii Europejskiej i o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2023-11-28

Krzysztof Różycki


Wiadomości
Choroba Zbigniewa Ziobry. Rokowania są bardzo złe
Angora
Społeczeństwo
Świat/Peryskop
Lifestyle/Zdrowie
Angorka