Wstrzymane zmiany w Trybunale Konstytucyjnym

Nie ma zgody w koalicji rządowej co do działań naprawczych w Trybunale Konstytucyjnym. Nowa Lewica chce natychmiast dokonywać zmian, natomiast Trzecia Droga ma inny plan - zmiany w konstytucji.

Julia Przyłębska (fot. YouTube TVP Info)

Zmiany w TK zostaną odłożone na marzec?

Jak podaje Wirtualna Polska, przedstawiciele Lewicy wykazują gotowość, aby na tym posiedzeniu Sejmu podjąć uchwałę dotyczącą sędziów dublerów i niewłaściwego wyboru Julii Przyłębskiej na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Trzecia Droga natomiast oponuje w tej kwestii i postuluje rozpoczęcie dyskusji o zmianie konstytucji. Na ten krok nie wyraża zgody z kolei Lewica. Wiele wskazuje na to, że plan naprawczy w TK może zostać przeforsowany dopiero w marcu.

Zapowiedź Bodnara

Minister sprawiedliwości już przedstawił plan działań obozu władzy, z tym że – jak można domniemywać – prawdopodobnie został on zaakceptowany przez KO, a nie wszystkie ugrupowania w koalicji rządowej są entuzjastycznie nastawione do takich rozwiązań:

Po pierwsze, będzie uchwała Sejmu. Będą też zaproponowane różne inne zmiany dotyczące funkcjonowania TK. Chodzi o ustawy. Będzie dyskusja, jak odnowić czy ukształtować na nowo TK” – stwierdził Adam Bodnar w niedzielnym wywiadzie dla oko.press.

O uchwale mówi się od… listopada

Podkreślmy też, że minister sprawiedliwości de facto nie sprecyzował, kiedy może dojść do zmian. Nie podał bowiem dokładnego terminu, w Sejmie huczało od plotek, że już na tym posiedzeniu ta sprawa będzie w porządku obrad, zwłaszcza że kwestia podjęcia uchwały ws. TK przewija się w dyskusjach od… listopada ubiegłego roku. Jednak prawdopodobnie, z powodu rozbieżności w wizji Lewicy i Trzeciej Drogi, będziemy świadkami kolejnej zwłoki.

Rozmówca Patryka Michalskiego w WP powiedział, że Trzecia Droga skłania się ku kompleksowym działaniom:

Sama uchwała nic nie zmieni, trzeba być skutecznym, więc za uchwałą muszą iść ustawy i zmiana konstytucji – powiedział poseł Polski 2050.

W Trzeciej Drodze podejście do tej sprawy jest jednoznaczne:

Różnimy się z Lewicą w tej sprawie, bo oni z góry mówią „nie” zmianom konstytucji. Ich stanowisko nie przyspiesza prac nad zmianami w Trybunale. Tym bardziej że minister sprawiedliwości i spora część Koalicji Obywatelskiej podkreśla, że sama uchwała nie wystarczy – podkreślił w rozmowie z Michalskim przedstawiciel PSL.

 

2024-02-21

Bartłomiej Najtkowski