Ukrainiec może spędzić lata w więzieniu. Chodzi o szpiegostwo

26-letni obywatel Ukrainy, Oleksandr D., został aresztowany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Straż Graniczną. W Internecie namawiał obywatela Polski do współpracy z obcymi służbami wywiadowczymi przeciwko Polsce, oferując w zamian 15 tysięcy euro. Teraz może mu grozić 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Bing

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała, że postawiono zarzuty 26-letniemu obywatelowi Ukrainy, Oleksandrowi D., obejmujące prowokację i podżeganie do szpiegostwa oraz groźby karalne wobec obywatela Polski. Śledczy ustalili, że poprzez komunikator internetowy zachęcał do działania na rzecz obcego wywiadu, polegającego na udostępnieniu zdjęć pojazdów wojskowych przeznaczonych na pomoc dla Ukrainy, kierowanych na granicę polsko-ukraińską. W zamian obywatel Polski miał otrzymać 15 tys. euro.

„Działalność ta miała polegać na udostępnieniu zdjęć pojazdów wojskowych, które przeznaczone były na pomoc dla Ukrainy i przekraczały granicę polsko-ukraińską” – wyjaśnił Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Po przesłuchaniu mężczyzny, prokurator wystąpił o jego tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące, co zostało zatwierdzone przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie, mając na uwadze powagę zarzucanych czynów. Oskarżonemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

To nie pierwszy szpieg

Wcześniej rzecznik Jacek Dobrzyński informował o działaniach ABW w ramach śledztwa dotyczącego szpiegostwa na rzecz Rosji, które ma na celu działania przeciwko państwom i organom Unii Europejskiej.

W poprzednim tygodniu czeski kontrwywiad cywilny ujawnił rosyjską sieć szpiegowską, która próbowała wpływać na wybory do Parlamentu Europejskiego oraz na polityków w sześciu krajach, w tym w Polsce. Tego samego dnia funkcjonariusze ABW przeprowadzili przeszukania na terenie między innymi Warszawy i Tychów. W trakcie tych działań zabezpieczono kwotę 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

2024-05-29

Anna Jadowska-Szreder na podst. PAP, Polsat News, Dziennik Wschodni