Twarze Polsatu przejmą TVP? Już wiemy, kto będzie emigrował

Sejm przegłosował ustawę dotyczącą przywrócenia bezstronności mediów publicznych. W związku z tym zapowiadają się spore zmiany w dotychczasowej kadrze TVP. Wiemy już, że możemy spodziewać się wielu twarzy znanych ze stacji Polsat w Telewizji Publicznej.

Danutę Holecką i innych zastąpią w głównej mierze koledzy z Polsatu.

Zmiany w mediach publicznych

We wtorek po godzinie 22 Sejm zatwierdził uchwałę dotyczącą “w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej”. Posłowie KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy wyrazili poparcie dla tej propozycji. Przedstawicielem wnioskodawców był poseł KO Bogdan Zdrojewski. Za przyjęciem uchwały głosowało 244 posłów, przeciw było 84, wstrzymało się 16.

W zaproponowanej uchwale stwierdzono, że Sejm, mając na celu naprawę podstaw demokratycznego państwa oraz „z uwagi na dobro obywateli i interes publiczny”, nie akceptuje trwania stanu naruszenia prawa oraz łamania przez publiczne jednostki radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego, które mają swoje podstawy w przepisach Konstytucji. Sejm również stwierdza, że ten stan nie jest akceptowany przez większość społeczeństwa, co obywatele wyraźnie pokazali w wyborach 15 października 2023 r. 

Donald Tusk, jeszcze zanim objął stanowisko premiera, zapowiadał zmiany w TVP. Zauważył, że stacja pod rządami Prawa i Sprawiedliwości stała się narzędziem propagandy i manipulowała odbiorcami. Teraz wszystko ma ulec zmianie. Jak wiemy, Danuta Holecka zdecydowała się odejść z Telewizji Polskiej. To jednak tylko jedna z wielu zmian, które mają nastąpić. Do wielu kolejnych może dojść jeszcze w tym roku. 

Dziennikarze odchodzą z Polsatu do TVP 

Wyciekają kolejne informacje o zasilaniu szeregów Telewizji Polskiej przez pracowników z innych stacji. Mowa głównie o Polsacie. 

Portal Wirtualnemedia.pl poinformował o osobach, które mają dołączyć do odświeżonej Telewizji Polskiej. Pierwszą z nich jest Milena Bobrowska z Polsat News. Kobieta podobno już wysłała list pożegnalny do swoich kolegów ze stacji. Przed dołączeniem do Polsat News, reporterka pracowała dla TVN24.

Także Małgorzata Nowicka-Aftowicz, która już potwierdziła swoje odejście z Polsat News, może przygotowywać materiały do nowego programu, który ma zastąpić “Wiadomości” TVP. W ostatnich latach była reporterką programu “Raport” na antenie Polsat News. Wcześniej pracowała także w Superstacji i Nowa TV.

Z Telewizją Polsat pożegnał się również prezenter pogody, Jarosław Kret. Jego obowiązki przejęła już jakiś czas temu Klaudia Kroczek, znana ze stacji Wydarzenia 24. Polsat zgodził się na wcześniejsze odejście Kreta, aby mógł jak najszybciej wrócić do TVP.

Nie każdy jednak, kto otrzymuje propozycję dołączenia do TVP, jest chętni do zmiany miejsca pracy.

„Najlepsi z dawnej ekipy poradzili sobie przez osiem lat, mają inne miejsca pracy” — oświadczył portalowi Onet dziennikarz, który dostał propozycję zmiany posady i przeniesienia się do TVP.  — „Nowa ekipa, która już ściąga dziennikarzy, nie wie też, w jakiej dokładnie sytuacja finansowej jest TVP, więc trudno zaplanować budżet na przyszły rok. Już obecny prezes TVP Mateusz Matyszkowicz zapowiada przecież cięcia”.

2023-12-20

Anna Jadowska-Szreder na podst. Wirtualnemedia.pl, Onet.pl