Tusk i Duda razem w Białym Domu. Zacieśnianie sojuszu z USA

W dniu 12 marca prezydent Joe Biden USA spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Donaldem Tuskiem – poinformował Biały Dom w komunikacie wydanym w czwartek. Wydarzenie to będzie zbiegać się 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO.

Premier i prezydent spotkają się z Joe Bidenem.

„Prezydent Biden powita Prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Polski Donalda Tuska na wspólnym spotkaniu w Białym Domu 12 marca” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu zamieszczonym na stronie Białego Domu Whitehouse.gov. 

Polska jako sprzymierzeniec Ukrainy

Czytamy, że obaj przywódcy w niezachwiany sposób okazują wsparcie Ukrainie i potępiają działania Rosji. „Spotkanie zbiega się także z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO i podkreśla wspólne, żelazne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Polski na rzecz Sojuszu NATO, dzięki któremu wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi” – widzimy dalej w komunikacie. 

Podczas czwartkowej konferencji prasowej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby, podkreślił, że jest to znakomita okazja do spotkania się z przywódcami Polski z okazji 25. rocznicy przystąpienia kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

John Kirby podkreślił, że spotkanie jest także szansą na wyrażenie wdzięczności za zaangażowanie Polski jako sojusznika, zwłaszcza jej wsparcie dla Ukrainy w kwestiach bezpieczeństwa oraz za przyjęcie półtora miliona uchodźców z tego kraju. Kirby zaznaczył, że Polacy są hojni, pełni determinacji i gotowi wspierać Ukrainę i Sojusz. 

Silny sojusz USA i Polski

Joe Biden, Andrzej Duda i Donald Tusk będą wspólnie planować działania przed zbliżającym się szczytem NATO w Waszyngtonie, ale nie tylko. „Omówią także silne amerykańsko-polskie partnerstwo strategiczne w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, jego solidne relacje gospodarcze oraz wspólne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Polski na rzecz wartości demokratycznych” – dodano. 

Andrzej Duda na portalu X także napisał o wspólnej wizycie w Waszyngtonie. Jak oznajmił, sojusz Polski i USA będzie silny, bez względu na to, kto rządzi w obu państwach. Wspomniał również o wyróżniającym się na tle innych państw NATO poziomie PKB przeznaczonym na obronność w Polsce.  Tym samym prześcignęliśmy nawet Stany Zjednoczone w 2023 roku.

2024-02-16

Anna Jadowska-Szreder