Minister Kowalczyk w 2021.:Wspólna polityka rolna ma wiele dobrych założeń

Minister rolnictwa w czasach rządów PiS Henryk Kowalczyk był entuzjastą Zielonego Ładu: "Wspólna polityka rolna ma wiele założeń. Jest to m. in. ochrona środowiska, klimatu - co będziemy realizować. Pol. rolnictwo będzie wykorzystywać Europejski Zielony Ład, jako przewagę konkurencyjną nad rolnictwem schemizowanym", teraz partia Jarosława Kaczyńskiego zmieniła zdanie o 180 stopni, co zakrawa na hipokryzję.

Fot. Wikimedia

Janusz Wojciechowski wychwalał Zielony Ład

Politycy PiS-u twierdzą obecnie, że unijny Zielony Ład jest złym rozwiązaniem uderzającym w interesy rolników, z którymi oni chcą się solidaryzować. Tymczasem gdy PiS rządził, zachwalał Zielony Ład, prym wiódł w tym unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, przedstawiciel PiS. 

„Zielona reforma polityki rolnej programem PiS-u”

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus, który obecnie mocno krytykuje rozwiązania w polityce rolnej zaproponowane przez Unią Europejską, jeszcze nie tak dawno wyrażał dumę z tego powodu, że przedstawiciel PiS-u „rządzi rolnictwem w Unii Europejskiej”. Mowa oczywiście o wspomnianym już Januszu Wojciechowskim. Komisarz napisał w serwisie X w grudniu 2021 roku: „Zielona reforma wspólnej polityki rolnej powstała w Warszawie i nazywała się najpierw programem rolnym PiS-u„. 

Wojciechowski utrzymywał, że Zielony Ład „to wielka szansa dla rolnictwa w Polsce, w szczególności dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych„. PiS wówczas podzielało zdanie swojego przedstawiciela, a teraz bije na alarm jak gdyby nigdy nic.

Kaczyński nagle zmienił zdanie

Jarosław Kaczyński teraz jest bardzo stanowczy:

Zielony Ład oznacza nic innego jak to, że polska szansa na szybki rozwój, dobrobyt, zostanie złamana – powiedział w weekend Jarosław Kaczyński. Rzecz w tym, że niespełna trzy lata temu prezentował zupełnie inną retorykę: – Odrzucenie Zielonego Ładu oznaczałoby ustawienie się na marginesie.

Wtóruje mu były minister obrony narodowej:

Pakt klimatyczny, Zielony Ład, jak i import produktów rolnych z Ukrainy oznaczają zniszczenie polskiego rolnictwa – twierdzi teraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak. Teraz PiS jest przeciwko Zielonemu Ładowi, ale wobec tego co politycy tej partii robili wcześniej, jaka jest ich wiarygodność…

2024-02-28

Bartłomiej Najtkowski