Izrael zagości na Eurowizji, ale Rosja nie. Będzie też zakaz wnoszenia palestyńskich flag

Organizacje propalestyńskie zapowiedziały protesty w związku z udziałem Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbywa się w tym tygodniu w Malmö. Zarząd Eurowizji stara się wytłumaczyć, dlaczego Rosja od 2022 roku nie może brać udziału w konkursie, ale Izrael już tak.

Martin Österdahl jest za udziałem Izraela w Eurowizji.

Producent wykonawczy Eurowizji, Martin Österdahl, został zapytany przez gazetę „Dagens Industri” o powody wykluczenia Rosji z konkursu, podczas gdy Izrael nadal bierze udział w konkursie, mimo prowadzenia wojny z Hamasem. Österdahl odpowiedział, że jest różnica między Rosją a Izraelem.

Niezależna telewizja

Österdahl wyjaśnił, że festiwal Eurowizji skupia się na artystach reprezentujących nadawców publicznych, a nie na rywalizacji między państwami. Izraelska telewizja Kan jest niezależna. Premier Netanjahu chciał ją nawet zamknąć, więc naszą rolą jako organizacji jest wspieranie ich – tłumaczył.

Österdahl mówił, że rosyjskie państwowe stacje telewizyjne od dawna naruszały zasady wolności prasy i wypowiedzi. Dodał, że rozpowszechnianie dezinformacji na temat inwazji na Ukrainę było decydującym czynnikiem, który spowodował wykluczenie Rosji z Eurowizji.

Palestyna nie ma wstępu

W szwedzkim Malmö, gdzie w dniach od wtorku do soboty odbywa się 68. edycja konkursu Eurowizji, organizacje propalestyńskie planują liczne demonstracje przeciwko udziałowi Izraela w konkursie.

Österdahl, odnosząc się do napiętej sytuacji w Malmö przed Eurowizją, powiedział, że „przekroczono granicę”. Wskazał na dużą ilość nienawiści w mediach i mediach społecznościowych skierowanej przeciwko uczestnikom Eurowizji oraz osobom zaangażowanym w organizację. Dodał, że artyści nie powinni obawiać się występować z powodu konfliktu w innym miejscu na świecie, z którym nie mają żadnego związku.

Warto dodać, że organizatorzy Eurowizji poinformowali w czwartek w zeszłym tygodniu, że mają prawo do usuwania wszelkich flag palestyńskich i symboli propalestyńskich podczas występów. Szwedzka agencja informacyjna TT poinformowała, że każda osoba próbująca wnieść flagę palestyńską lub symbol z przesłaniem politycznym zostanie zatrzymana przy wejściu przez ochronę.

 
2024-05-07

Anna Jadowska-Szreder na podst. PAP, AP News