Dorota Gawryluk kandydatką na prezydenta Polski? Są pewne tropy

Dorota Gawryluk oficjalnie nie potwierdziła swojej kandydatury, lecz podejmowane przez nią akcje sugerują, że może chcieć wziąć udział w wyborach. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy oby nie jest to decyzja Solorza.

Fot. YouTube

Nie potwierdza, nie zaprzecza

Podczas konferencji Grupy Polsat Plus pojawiło się pytanie o możliwy start Doroty Gawryluk w wyborach prezydenckich. Piotr Żak, pełniący obowiązki prezesa Telewizji Polsat, stwierdził, że nie komentują plotek i poinformują, jeśli będzie coś do przekazania. W tym samym czasie zmieniono nazwę i zakres działalności stowarzyszenia, którym kieruje Gawryluk.

Od kilku miesięcy media spekulują o ewentualnym kandydowaniu Gawryluk. Niedawno uczestniczyła ona w dyskusji o mediach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie zapytała retorycznie, czy każdy, kto pragnie lepszej Polski, musi być kandydatem w wyborach. Podkreśliła jednocześnie, że nie myśli o kandydowaniu. Dodała, że jeśli to się zmieni, natychmiast poinformuje, a na razie wierzy, że może wiele osiągnąć w swojej obecnej roli. Te wypowiedzi pojawiły się również na jej Instagramie.

Wypowiedź ta zbiegła się z doniesieniami Wirtualnej Polski. Anonimowi dziennikarze Polsatu wyrazili portalowi swoje niezadowolenie, nie chcąc być częścią sztabu wyborczego. Choć Gawryluk pod koniec 2023 roku przestała być szefową pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat, nadal prowadzi program informacyjny „Wydarzenia” kilka razy w tygodniu.

W kontekście tej sytuacji bardzo często przypomina się, że dwie dekady temu Tomasz Lis został zwolniony z „Faktów” TVN za brak jednoznacznej deklaracji w sprawie wyborów prezydenckich.

Lepsza Polska

W kontekście możliwego startu Doroty Gawryluk warto jeszcze raz wspomnieć o stowarzyszeniu, które założyła. Zdaniem anonimowych informatorów WP Lepsza Polska może stanowić narzędzie kampanii Gawryluk.

Podczas konferencji Grupy Polsat Plus jeden z dziennikarzy zapytał menadżerów, czy rozmawiali z Dorotą Gawryluk i czy powinna ona dalej prowadzić „Wydarzenia”. Piotr Żak odpowiedział, że stacja podtrzymuje swoje zobowiązania dotyczące rzetelności dziennikarskiej, co potwierdzono w oświadczeniu przewodniczącego rady nadzorczej. Podkreślił, że Polsat jest uznawany za najbardziej obiektywną stację telewizyjną i chce zachować ten status. Dodał, że nie komentują plotek i poinformują, jeśli będzie coś do przekazania.

Rozmówcy Wirtualnej Polski podejrzewają jednak, że za pomysłem kandydowania Gawryluk stoi Zygmunt Solorz, założyciel Polsatu, a jej kandydatura może być formą presji na rząd Donalda Tuska, z którym Grupa Polsat Plus chce prowadzić interesy.

Stanowski również startuje

Jeśli Dorota Gawryluk ostatecznie przyzna się do startu w wyborach, nie będzie jedyną kandydatką wywodzącą się ze środowiska dziennikarskiego. Swój udział potwierdził także Krzysztof Stanowski. Deklarację tę złożył podczas wywiadu z aktualnym prezydentem Andrzejem Dudą. Stanowski przyznał, że chciałby przekonać się, jak to jest kandydować w wyborach prezydenckich, po czym stwierdził, że zamierza w nich wystartować. 

Na początku lutego dziennikarz postanowił nieco rozwinąć to, co wcześniej powiedział. Na platformie X napisał:

Chciałem doprecyzować: to, że chcę stratować w wyborach na prezydenta Polski nie oznacza, że chcę być prezydentem Polski. Oznacza jedynie, że chcę startować i z bliska obserwować ten cyrk i wziąć udział w debatach.

Podczas wywiadu z Marianną Schreiber na Kanale Zero Krzysztof Stanowski również powrócił do tematu swego kandydowania. Potwierdził niejako to, co napisał wcześniej w swoich mediach społecznościowych. W prześmiewczy, charakterystyczny dla siebie sposób przyznał, że ludzie, którzy na niego zagłosują, zmarnują głos. Dziennikarz powiedział też, iż zdaje sobie sprawę, że nie wygra wyborów, ale uczestnictwo w nich da mu szansę na stworzenie ciekawych materiałów.

2024-05-24

Sebastian Jadowski-Szreder na podst. Money.pl, Business Insider, WirtualneMedia, WP