Ambasador USA chwali Polskę za walkę z antysemityzmem

Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce, w serwisie X wyraził słowa uznania dla działań Polaków, którzy po antysemickim ekscesie Grzegorza Brauna zachowali się jak trzeba i uszanowali tradycję - Chanuka ma być w polskim parlamencie.

Mark Brzeziński (fot. YouTube Rzeczpospolitej)

Polacy nie są obojętni

Mark Brzeziński dostrzegł, że w zasadzie niemal wszystkie siły polityczne, z wyjątkiem, jak się wydaje, podzielonej także w tej bulwersującej sprawie Konfederacji, zjednoczyły się, by przeciwstawić się antysemickiej nagonce:

To bardzo budujące zobaczyć, jak polska opinia publiczna i osoby na publicznych stanowiskach głośno opowiedziały się przeciwko niedawnym antysemickim wydarzeniom w Sejmie i we Wrocławiu. Potępiając te tchórzliwe czyny, polscy przywódcy dali mocny przykład do naśladowania i pokazali jak zjednoczyć się przeciwko nienawiści. Naszym obowiązkiem – wszystkich tych, którzy pełnią funkcje publiczne, są osobami publicznymi, w tym dyplomaci, dziennikarze i liderzy społeczności, a także każdego z nas z osobna – jest zachowanie czujności. Nie możemy zapominać, jak niebezpieczna jest obojętność – napisał na platformie X, czyli na dawnym Twitterze ambasador USA.

Ambasador był na UAM w Poznaniu

Ambasador Brzeziński 1 grudnia odwiedził także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wygłosił tam wykład dla studentów. – Młodzi ludzie w Polsce pokazują wszystkim na całym świecie, że pozytywna zmiana jest możliwa. Aktywny udział w pomocy, jakiej udzielają Polacy uchodźcom z Ukrainy, obywatelska postawa w ostatnich wyborach – to wszystko zostało dostrzeżone na świecie – powiedział.

Ambasador w wykładzie odwołał się także do sojuszu polsko-amerykańskiego, kooperacji w zakresie technologii cyfrowych, wojskowości i rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Polska gościnna dla uchodźców zdaniem ambasadora

Przypomnijmy, że w sierpniu 2022 roku ambasador Brzeziński komplementował Polaków za ich gościnność wobec uciekających przed wojną Ukraińców, głównie kobiet z dziećmi:

Nigdy w przeszłości żaden kraj nie zrobił tyle dla uchodźców przybywających do jego granic.

Zaznaczył, że gdy był ambasadorem w Szwecji, Szwedzi słusznie czuli dumę, ponieważ postanowili przyjąć milion uchodźców w ciągu 20 lat.

A ponad 2,5 mln Ukraińców przekroczyło polską granicę w ostatnim miesiącu – mówił w telewizji Al-Dżazira .

W Polsce jest teraz gorący politycznie czas, ale mimo że po zmianie władzy dzieją się różne zaskakujące rzeczy, narracja jest pozytywna: Amerykanie doceniają działania Polaków.

 

2023-12-19

Bartłomiej Najtkowski