ABW zatrzymała islamskiego terrorystę. Polak konstruował pas szahida

To chyba pierwszy taki przypadek w Polsce. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała osiemnastolatka, który miał planować zamach na budynek polskiego urzędu państwowego. Chciał tego dokonać za pośrednictwem pasa szahida.

Fot. Wikimedia

Do ujęcia sprawcy doszło 16 czerwca tego roku. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze wrocławskiego wydziału zamiejscowego poznańskiej delegatury ABW na terenie województwa dolnośląskiego. O zdarzeniu poinformowało biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych.

Wspomniane biuro zwróciło uwagę na konotacje terrorysty z innymi podejrzanymi jednostkami:

Podejrzany utrzymywał bieżący kontakt z osobami, które podawały się za przedstawicieli organizacji terrorystycznej „Państwo Islamskie – IS”. Zatrzymany działał z nimi w porozumieniu.

Jak doszło do tego, że nastolatkowi na szczęście nie udało się wcielić swojego planu w życie? ABW o zamiarach młodego człowieka dowiedziała się w toku wykonywanych czynności służbowych. Gdy terrorysta został zatrzymany, ABW dokonała przeszukania miejsca, w którym przebywał. Zabezpieczono tam dowody planowanego przez niego przestępstwa.

Mężczyzna interesował się konstrukcją pasa szahida i wszystko wskazywało na to, że zamierza rzeczywiście go zbudować. Gromadził informacje dotyczące wytwarzania tej broni, a także miał już zebrane składniki, które pozwoliłyby mu na stworzenie pasa. ABW podjęło również czynności mające na celu przeszukanie miejsc, w których mieszkały osoby pozostające w kontakcie z przestępcą. Istniało duże prawdopodobieństwo, iż dysponowały one wiedzą na temat zamachu.

Biuro prasowe podało także, że pod koniec 2022 roku mężczyzna został muzułmaninem. „Państwo Islamskie” stanowiło dla niego dużą inspirację przy jednoczesnym zafascynowaniu takimi postaciami jak Abubakr Al-Bahdadi, Anwar Al-Awlaki czy Osama Bin Laden.

Zatrzymany usłyszał zarzut brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu popełnienie przestępstwa terroryzmu. Dodatkowo mężczyźnie zarzucono, iż planował przeprowadzenie zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów przy wykorzystaniu materiałów wybuchowych. Grozi mu do 10 lat więzienia.

2023-07-14

Sebastian Jadowski-Szreder