Trump pokraśniał po słowach Putina

Władimir Putin przyznał, że "śledzi opinie pana Trumpa, wskazujące, że gdyby on wrócił do władzy, to przez kilka dni rozwiązałby wszystkie palące problemy, w tym kryzys ukraiński". Putin dodał, że taka perspektywa go cieszy. Usatysfakcjonowało to... Trumpa.

Fot. Wikimedia

Rozmyślający o powrocie do Białego Domu były przywódca USA Donald Trump w wywiadzie dla telewizji NBC News z zadowoleniem odniósł się do wypowiedzi Władimira Putina. Dzięki komentarzowi kremlowskiego dyktatora utwierdził się w przekonaniu, iż mówi prawdę.

Czyniłbym starania zmierzające do do pokoju. Zabrałbym Zełenskiego do pokoju. Spotkalibyśmy się tam w trójkę z Putinem i udałoby się wynegocjować umowę – powiedział Trump o swoim planie zakończenia wojny na Ukrainie.

Trump dopuszcza ustępstwa terytorialne w swojej wizji

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca w wywiadzie dla agencji Reutera Trump wyraził pogląd, że być może Kijów musiałby dokonać „pewnych ustępstw terytorialnych”, aby zakończyć wojnę. Na to nie ma zgody administracji ukraińskiej.

Dlaczego nie zrobił tego wcześniej? Myślę, że nie mógł tego zrobić. Myślę, że nie ma dziś na świecie ludzi, którzy mogliby po prostu porozmawiać z Putinem i zakończyć wojnę – powiedział Wołodymir Zełenski w czerwcu 2023 roku (cytat za rp.pl).

Ponadto Zełenski, który był wyraźnie niezadowolony z wypowiedzi Trumpa, zaprosił byłego prezydenta i jego rywala w prawyborach DeSantisa na Ukrainę, by zobaczyli tamtejsze realia.

Zelenski ma żal do Trumpa i odnosi się też z nutką ironii do jego śmiałych deklaracji co do zakończenia konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą:

– Samo pragnienie zakończenia wojny jest piękne. Ale to pragnienie powinno być poparte doświadczeniami z życia. Wygląda na to, że Donald Trump miał te 24 godziny podczas swojej prezydentury. Byliśmy cały czas na wojnie, chociaż nie na pełną skalę i zakładam, że miał ten czas do swojej dyspozycji, ale musiał mieć jakieś inne priorytety” – powiedział swego czasu prezydent Ukrainy (cytat za i.pl).

Tajemniczy Trump

W ostatnim wywiadzie dla NBC News Trump powiedział dziennikarce Kristen Welker, że nie może ujawnić detali swojego planu pokojowego, bo gdyby tak zrobił, to „być może straciłby wszystkie karty przetargowe”. Przyznał tylko, że ma coś do powiedzenia przywódcom Ukrainy i Rosji.

Zmiana narracji ws. ustępstw terytorialnych

Trzeba przyznać, że w tym wywiadzie Trump nie wykazał takiej uległości wobec Rosji jak poprzednio. Stwierdził wszak, że dalszy zabór ukraińskich ziem ze strony Kremla nie wchodzi w rachubę:

Zawarłbym uczciwy układ dla wszystkich – obwieścił Trump. Zaznaczył również, że nie wyraziłby zgody na zachowanie przez Rosjan ukraińskich ziem.

Dumny z postawy wobec Rosji

Donald Trump w tym głośnym wywiadzie wyraził pogląd, że w trakcie swojej prezydentury dbał o to, by przywódcy Ukrainy i Rosji „nie robili czegokolwiek”. Nadmienił, że „nikt nie był bardziej twardy wobec Rosji od niego” (cytat za Interia.pl). Postrzega jako swoje duże osiągnięcie także zapobiegnięcie powstaniu gazociągu Nord Stream 2. Chociaż napomknął, że jego stosunki z Władimirem Putinem były dobre.

Trump dostrzegł „geniusz” Putina

Przypomnijmy, że w lutym 2022 roku w wywiadzie dla „The Clay Travis and Buck Sexton Show” Trump zszokował światową opinię publiczną, konstatując, że uznanie przez prezydenta Rosji Władimira Putina republik ludowych Donieckiej i Ługańskiej we wschodniej Ukrainie było „genialne”.

Znam go bardzo, bardzo dobrze. Bystry facet– komplementował wówczas Putina Trump.

 

2023-09-18

Bartłomiej Najtkowski