To będzie najważniejsze porozumienie podpisane przez Ukrainę

USA nie zatrzymuje się w pomocy dla Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że oba państwa pracują nad dwustronnym porozumieniem dotyczącym bezpieczeństwa, które wkrótce zostanie podpisane. Ma być to najważniejsza taka umowa, jaką Ukraina do tej pory zawarła.

Źródło: Pixabay

Przez kilka miesięcy Ukraina walczyła z agresorami bez pomocy Stanów Zjednoczonych. Ukraińcy musieli przejść do intensywnej obrony, co miało wpływ na sytuację na froncie, a media informowały o możliwej porażce kraju. Jednak 20 kwietnia Izba Reprezentantów przegłosowała wsparcie dla Ukrainy w wysokości 61 miliardów dolarów.  Do tej pory, od lutego 2022 roku Stany Zjednoczone przyznały ponad 44 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę wieczorem, że Ukraina i USA pracują nad dwustronnym porozumieniem dotyczącym bezpieczeństwa, które wkrótce zostanie podpisane. Według jego opinii będzie to najważniejsze porozumienie w kwestiach bezpieczeństwa, jakie Ukraina do tej pory podpisała.

Pracujemy nad ustaleniem konkretnych poziomów wsparcia na ten rok oraz na następne dziesięć lat. Chodzi o wsparcie militarne, finansowe, polityczne, a także wspólną produkcję zbrojeniową. Umowa powinna być naprawdę wzorcowa i odzwierciedlać siłę amerykańskiego przywództwa – powiedział Zełenski cytowany przez agencję dpa.

Polsko-ukraińskie porozumienie

W ciągu ostatnich miesięcy Kijów podpisał dwustronne umowy dotyczące gwarancji bezpieczeństwa z dziewięcioma europejskimi krajami, w tym z Francją, Niemcami i Wielką Brytanią.

Polska nie ma jeszcze podobnej umowy z Ukrainą. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował 4 kwietnia, że prace nad polsko-ukraińskim porozumieniem o gwarancjach bezpieczeństwa są w zaawansowanym stadium, ale data podpisania nie została jeszcze ustalona.

2024-04-29

Anna Jadowska-Szreder na podst. PAP, dpa