Sąd Najwyższy w Kolorado: Trump może startować na prezydenta, ale nie w naszym stanie

Sąd Najwyższy w Kolorado uznał, że Donald Trump odpowiada za szturm na Kapitol. Tym samym nie może on być prezydentem USA. Trump może jednak kandydować, ale w Kolorado nie będzie znajdować się na liście do głosowania.

Fot. Wikimedia

Sędziowie zadecydowali

Były prezydent USA Donald Trump został wykluczony z udziału w wyborach prezydenckich w Kolorado w 2024 roku. Powodem jest jego rola w zainspirowaniu ataku na Kapitol Stanów Zjednoczonych 6 stycznia 2021 roku.

Taką decyzję podjął stanowy Sąd Najwyższy, powołując się na czternastą poprawkę do konstytucji USA. Zgodnie z nią nikt, kto brał udział w powstaniu lub buncie przeciwko USA, nie może pełnić urzędu prezydenta. Sąd uznał, że Trump podżegał do przemocy swoich zwolenników, którzy wtargnęli do siedziby Kongresu. Zespół Trumpa zapowiedział odwołanie się do Sądu Najwyższego USA.

Jak napisali sędziowie:

Nie doszliśmy do tych wniosków lekką ręką. Jesteśmy świadomi wagi i skali spraw przed nami. Jesteśmy też świadomi naszego solennego obowiązku do stosowania prawa bez strachu lub stronniczości i bez względu na publiczną reakcję wobec decyzji, które nakazuje prawo.

Sędziowie postanowili wstrzymać wejście w życie wyroku do 4 stycznia, czyli w okresie, kiedy pozostaje jedynie dzień do końca rejestracji kandydatów na republikańskie prawybory. Ma to pozwolić Sądowi Najwyższemu na wypowiedzenie się w analizowanej sprawie.

Geneza sprawy

Decyzja sądu wynikała z zażalenia siedmiu wyborców, w tym sześciu członków partii republikańskiej, którzy chcieli wykluczyć Trumpa z udziału w prawyborach republikańskich w ich stanie. Sąd pierwszej instancji odmówił usunięcia Trumpa z listy kandydatów, argumentując, że mimo jego udziału w buncie zakaz zawarty w 14. poprawce nie dotyczy stanowiska prezydenta. Jednakże Sąd Najwyższy stanu postanowił inaczej.

Podobne skargi zostały złożone również w innych stanach, lecz do tej pory nie przyniosły podobnych rezultatów. Sąd Najwyższy Minnesoty odrzucił wniosek o dyskwalifikację Trumpa, podobnie jak sąd apelacyjny w Michigan.

Sztab Trumpa odpowiada

Steven Cheung, rzecznik kampanii wyborczej Trumpa, zapowiedział złożenie apelacji od decyzji sądu w Kolorado do Sądu Najwyższego USA, określając ją jako “zupełnie błędną”. Cheung ma nadzieję, że Sąd Najwyższy USA szybko rozpatrzy sprawę na korzyść Trumpa. Sam proceder uznaje jako antyamerykański.

Nawet jeśli decyzja sądu w Kolorado zostałaby wprowadzona w życie, nie musiałoby to koniecznie oznaczać porażki Trumpa w wyborach, ponieważ dyskwalifikacja dotyczy tylko wyborów w tym stanie.

Kolorado jest uważane za stosunkowo bezpieczny stan dla kandydatów demokratów. Ostatnim republikańskim kandydatem na prezydenta, który tam zwyciężył, był George W. Bush w 2004 roku. W 2020 roku Trump przegrał tam z Joe Bidenem, zdobywając 41% głosów wobec 55% dla Bidena. Większość sędziów Sądu Najwyższego w Kolorado to nominaci demokratów.

Federalny Sąd Najwyższy, w którym sześciu z dziewięciu sędziów to nominaci republikanów, wkrótce będzie musiał podjąć inną ważną decyzję dotyczącą szans wyborczych Trumpa, rozstrzygając, czy działania Trumpa mające na celu zmianę wyników wyborów i utrzymanie się przy władzy były chronione przez immunitet prezydencki. Specjalny prokurator Jack Smith, który oskarżył Trumpa w tej sprawie, zwrócił się o rozstrzygnięcie tej kwestii do sądu.

 

2023-12-20

Sebastian Jadowski-Szreder