Ruby Franke. Parentingowa youtuberka aresztowana za znęcanie się nad dziećmi

Ruby Franke, youtuberka parentingowa ze stanu Utah, została aresztowana pod zarzutem znęcania się nad dzieckiem po tym, jak władze znalazły niedożywionego nieletniego z otwartymi ranami i taśmą klejącą na kończynach. Franke jest znana ze swojego rygorystycznego stylu rodzicielskiego na nieistniejącym już rodzinnym kanale YouTube „8 Passengers”.

Fot. YouTube

Aresztowanie Ruby Franke

Jak podało NBC News, Ruby Franke, 41-letnia youtuberka, została aresztowana 30 sierpnia w swoim domu w Springville w stanie Utah pod zarzutem znęcania się nad dziećmi. Na nagraniach sąsiadów kobiety widać, że przed jej domem pojawiło się aż siedem policyjnych samochodów, a funkcjonariusze stoją z pistoletami wycelowanymi w stronę budynku. Z kolei na innym nagraniu dostrzec można także “dziurę w drzwiach frontowych”.

Według “Independent”, Franke została aresztowana po tym, jak jedno z jej sześciorga dzieci, 12-letni chłopiec, uciekło z domu i zgłosiło się na komisariat. Policja stwierdziła, że dziecko cierpiało z powodu niedożywienia i miało na kończynach “rany szarpane oraz ślady krępowania za pomocą taśmy klejącej”. W domu Franke funkcjonariusze znaleźli drugie dziecko w podobnym stanie.

Pod tymi samymi zarzutami aresztowano także partnerkę biznesową Franke, Jodi Hildebrandt. Obie kobiety regularnie współpracowały przy tworzeniu filmów z poradami dotyczącymi związków i rodzicielstwa dla usługi doradztwa życiowego ConneXions firmy, której właścicielką jest właśnie Hildebrandt. Organizacja ConneXions była w przeszłości krytykowana za swoje nauki na temat rodzicielstwa, w tym za przedkładanie „zasad prawdy” organizacji nad własne dzieci.

Chłopiec zgłosił się sam

Departament Bezpieczeństwa Publicznego Santa Clara-Ivins poinformował w czwartkowym komunikacie prasowym, że otrzymał zgłoszenie o nieletnim potrzebującym pomocy w środę rano o godzinie 10:50. Chłopca opisano jako wychudzonego i niedożywionego, z otwartymi ranami i kończynami zaklejonymi taśmą. Dowody doprowadziły funkcjonariuszy do pobliskiego domu, gdzie znaleziono innego nieletniego w podobnym stanie, który został zabrany do lokalnego szpitala na leczenie.

Po przeszukaniu domu, w którym odnaleziono wychudzonych nieletnich, czwórka z nich znalazła się pod opieką Departamentu Opieki nad Dziećmi i Rodziną. Franke i Hildebrandt zostały następnie aresztowane w związku z incydentem. Według Departamentu Szeryfa Hrabstwa Waszyngton , obie kobiety nadal przebywają w areszcie. Żadna z nich nie podjęła decyzji o skomentowaniu zajścia.

Zaniepokojeni sąsiedzi

Według sąsiadów Ruby Franke, osoby mieszkające w pobliżu jej domu od dawna martwiły się o bezpieczeństwo jej dzieci i informowały o tym lokalne służby przeciwdziałające przemocy w rodzinie. Osoby z sąsiedztwa twierdzą, że sytuacja w domu Franke pogorszyła się w ubiegłym roku, kiedy kobieta wyrzuciła z niego swojego męża Kevina.

Jeden z sąsiadów w rozmowie z magazynem „Rolling Stone” wspomniał o tym, że był to punkt zwrotny w życiu Franke. Kobieta całkowicie zawiesiła swoją działalność w serwisie YouTube. Po jakimś czasie zakleiła taśmą wszystkie okna w swoim domu. Potrafiła też znikać na kilka tygodniu, pozostawiając dzieci bez opieki.

Ale problem złego traktowania dzieci przez Franke istniał już wcześniej. NBC News podkreśla, że Franke bywała krytykowana w mediach społecznościowych za sposób traktowania swoich dzieci na nagraniach. Na filmach uwieczniane miały być sytuacje, w których odmawiała im jedzenia albo kazała spać poza łóżkiem. Sąsiedzi wspominali też, jak kiedyś zabroniła dzieciom obchodzić święta, tłumacząc to tym, że “zgrzeszyły”.

Kontrowersje wokół kanału

Ruby Franke zdobyła popularność w 2015 roku dzięki kanałowi „8 Passengers” na YouTube, na którym pojawiali się jej mąż Kevin wraz z sześciorgiem dzieci. Kanał miał prawie 2,3 miliona subskrybentów, zanim został zamknięty na początku tego roku. Następnie usunięto go z serwisu, lecz oficjalnego powodu nigdy nie podano do informacji publicznej.

Surowy styl rodzicielski Frankesów spowodował, że niektórzy widzowie zgłaszali ich poczynania władzom. W czerwcu 2020 r. grupa internautów wezwała lokalne służby zajmujące się ochroną dzieci po tym, jak wówczas 15-letni syn pary, Chad, powiedział na filmie, że spał na pufie przez siedem miesięcy. Jego matka stwierdziła wówczas, że sposób spania był “wyborem” Chada po tym, jak został usunięty z pokoju, który dzielił z młodszym bratem z powodu problemów behawioralnych. Franke spotkała się również z ostrą krytyką za filmy, w których odmówiła przyniesienia lunchu swojemu wówczas 6-letniemu dziecku, po tym jak zapomniało ono spakować jedzenie.

W środę wieczorem najstarsza córka Shari Franke (20 l.) zamieściła na swoim Instagramie post o aresztowaniu matki. Shari Franke, która wcześniej napisała, że nie utrzymuje kontaktu z najbliższą rodziną, udostępniła zdjęcie funkcjonariuszy policji z podpisem “Wreszcie”.

 

2023-09-05

Sebastian Jadowski-Szreder