Lista nazwisk powiązanych ze sprawą Epsteina została ujawniona

W środę Sąd Federalny udostępnił setki stron dokumentów z pozwu wniesionego przez byłą ofiarę domniemanego wykorzystywania seksualnego nieletnich przez Jeffreya Epsteina skierowanego przeciwko jego partnerce Ghislaine Maxwell.

Fot. Wikimedia

Bill Clinton na widelcu

Chociaż zawarte w dokumentach zeznania świadków nie dostarczają przełomowych informacji w głośnej sprawie Epsteina, to przedstawiają relacje z jego bliskimi z przedstawicielami elit, w tym byłymi prezydentami Billem Clintonem i Donaldem Trumpem, a także naukowcem Stephenem Hawkingiem.

Gazeta „Miami Herald” wniosła o ujawnienie dokumentów, które wcześniej były mocno ograniczone i zabezpieczały tożsamość osób związanych z Epsteinem. Mimo kontrowersji i oczekiwań związanych z decyzją sądu, dokumenty zdają się nie dostarczać znacznych nowych informacji, ograniczając się głównie do tych, które były już wielokrotnie przedstawiane w mediach.

W dokumentach tych wielokrotnie pojawia się nazwisko byłego prezydenta Billa Clintona, który wcześniej był wymieniany jako znajomy Epsteina oskarżanego o masowe wykorzystywanie nieletnich. Johanna Sjoberg, jedna z kobiet oskarżających Epsteina, nie była bezpośrednim świadkiem kontaktów między Epsteinem a Clintonem, jednak Epstein miał jej powiedzieć, że „Clinton lubi młode”.

Virginia Giuffre składająca pozew przeciwko Maxwell, który ostatecznie zakończył się ugodą, wskazała na Clintona jako potencjalnego kluczowego świadka z informacjami na temat działań Epsteina. W zeznaniach Giuffre wycofała się jednak z niektórych twierdzeń podanych w wywiadach dla „Daily Mail”, m.in. o transporcie Clintona śmigłowcem na wyspę Epsteina.

Przedstawiciele Clintona ponownie w środę zdementowali informacje o jego wiedzy na temat działań Epsteina, podkreślając zerwanie z nim znajomości 20 lat temu.

Inni potencjalnie zamieszani

Giuffre zeznała, że Maxwell nakazała jej utrzymywać stosunki seksualne m.in. z byłym gubernatorem Nowego Meksyku, Billem Richardsonem, byłym sekretarzem energii w rządzie Clintona, brytyjskim księciem Andrzejem, a także ze znanym prawnikiem Alanem Dershowitzem, który reprezentował Epsteina i Donalda Trumpa.

Dokumenty również wspominają o kontakcie z samym Trumpem, który wcześniej chwalił swoją długotrwałą znajomość z Epsteinem, opisując go jako „świetnego gościa” z podobnymi upodobaniami do pięknych kobiet. Pracownik Epsteina potwierdził, że obaj się znali i rozmawiali telefonicznie.

Giuffre twierdziła, że nie miała stosunków seksualnych z Trumpem, lecz flirtował on z nią. Inna świadek, Sjoberg, relacjonuje, że podczas jednego z lotów z Epsteinem do Atlantic City, gdzie Trump prowadził kasyno, Epstein sugerował kontakt z Trumpem i wizytę w tymże kasynie.

W dokumentach wymieniani są również potencjalni znajomi Epsteina, m.in. Naomi Campbell, David Copperfield, Al Gore oraz fizyk Stephen Hawking, który był gościem na wyspie Epsteina podczas konferencji w 2006 r. Epstein w jednym z emaili sugeruje Maxwell, by oferowała nagrody bliskim ofiar w celu obalenia ich oskarżeń. Wspomniany Hawking miał na Wyspach Dziewiczych brać udział w orgii z nieletnimi.

Portal BBC donosi, iż:

Spośród ponad stu wymienionych osób część jest oskarżona o popełnienie przestępstwa, inne zaś w dokumentach sądowych przedstawiają zarzuty lub są potencjalnymi świadkami. Oczekuje się jednak, że w nadchodzących dniach zostanie opublikowanych więcej dokumentów dotyczących sprawy.

O co chodzi z Epsteinem?

W 2019 roku Jeffrey Epstein, amerykański finansista, został oskarżony przez prokuraturę federalną o handel nieletnimi dziewczętami oraz ich seksualne molestowanie. Planowany był proces w czerwcu 2020 roku, a Epsteinowi groziło nawet 45 lat więzienia. Jednak 10 sierpnia 2019 roku znaleziono go martwego w celi aresztu federalnego. Sytuacja ta jawi się jako bardzo tajemnicza i pełna niedopowiedzeń.

W grudniu 2021 roku ława przysięgłych w nowojorskim sądzie federalnym uznała Ghislaine Maxwell za winną pięciu zarzutów związanych z jej udziałem w wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez Epsteina w latach 1994-2004. Obejmowały one handel seksualny nieletnimi, nakłanianie młodych dziewcząt do podróży w celu udziału w nielegalnych aktach seksualnych oraz przewożenie nieletnich z zamiarem zaangażowania w przestępczą aktywność seksualną. Maxwell została skazana na 20 lat pozbawienia wolności w czerwcu 2022 roku.

Zdaniem portalu Independent, Epstein i Maxwell poznali się w 1991 roku przez wspólnego znajomego i później utrzymywali bliskie stosunki. Choć ich romantyczny związek zakończył się po kilku latach, pozostali przyjaciółmi. Epstein w 2003 roku nazwał Maxwell swoją „najlepszą przyjaciółką”. Poza aspektem osobistym, łączyły ich również relacje biznesowe w przeszłości.

2024-01-04

Sebastian Jadowski-Szreder