Kościół a tęcza. Nadchodzą bardzo postępowe zmiany

Papież Franciszek zdecydował, że dzieci par jednopłciowych mogą otrzymać chrzest i że nie ma przeszkód, aby osoby transseksualne, geje i lesbijki byli rodzicami chrzestnymi. Chrzest to jeden z siedmiu sakramentów, obok bierzmowania, Eucharystii, pokuty, namaszczenia chorych, święceń i małżeństwa. Jest przez wiernych traktowany jako najważniejszy, bo pierwszy i wtajemniczający. 

Fot. Zebra48bo /Wikimedia

Tęcza wcześniej nie była tak blisko sakramentu

Mimo że kodeks kanoniczny stanowi, że chrztu można udzielić każdemu człowiekowi, nieochrzczeni wywodzący się z mniejszości seksualnych miewali problemy już na etapie inicjacji chrześcijańskiej, a kiedy mieli przedstawić do chrztu dziecko, borykali się z jeszcze bardziej dotkliwymi przykrościami. Teraz w praktyce parafialnej nastąpi prawdziwy punkt zwrotny, który dookreślono po zapytaniu wystosowanym przez brazylijskiego biskupa. José Negri przed wakacjami zwrócił się z prośbą do Dykasterii Nauki Wiary, uprzednio Kongregacji, o wyjaśnienie sytuacji transseksualistów i osób homoafektywnych, pragnących uczestniczyć w sakramencie chrztu jako rodzice i rodzice chrzestni. 

Dykasteria, na której czele stoi od niedawna argentyński kardynał Victor Manuel Fernández (nominowany z tej samej puli co kardynał Grzegorz Ryś), przygotowała odpowiedź, którą zatwierdził Ojciec Święty, kontrasygnując dokument z 31 października. Chociaż w tekście zastrzeżono, że generalnie doszło właściwie tylko do powtórzenia stanowiska wyrażonego przez Dykasterię przy innych okazjach, to i tak dokument odebrano jako rewolucję pod względem praktyki. Postępowy Franciszek, który od lat postuluje Kościół dostępny dla wszystkich, tak właśnie działa – nie przekopuje dogmatów na gruncie formalnym, tylko wprowadza faktyczne zmiany do zasad działania instytucji. 

Prawie każdy może mieć chrzest

Teraz już każdy, kto tego pragnie, będzie mógł zgłosić się do proboszcza, żeby trzymać dziecko do chrztu, wystarczy, że spełnia kryteria wieku i moralności, i pod warunkiem, że nie wywołuje skandalu, publicznego zgorszenia lub dezorientacji wśród wiernych. Warto zwrócić uwagę, że zmiana płynie też trochę z tego, że obłożenie warunkami nie jest tak surowe, jak dawniej, ponieważ współczesne poczucie skandalu, zgorszenia czy dezorientacji słabnie z roku na rok. Pary homoseksualne, które dar rodzicielstwa zrealizowały z pomocą surogatki, też mogą spokojnie wnioskować o chrzest dla swojego dziecka, gdy istnieje uzasadniona nadzieja, że będzie ono wychowywane w religii katolickiej. 

Doniesienia z Watykanu, które dotyczą, poza chrztem, również możliwości świadkowania na ślubie, wywołały entuzjazm w kręgach LGBTQIA+, ale jednocześnie niezadowolenie i ostrą krytykę w świecie ultrakonserwatywnym. Te opinie pojawiają się na blogach i stronach internetowych, takich m.in. jak amerykańska Life- SiteNews. Także włoska prawica przyjęła nowalijkę lodowato, chociaż stara się tego nie okazywać. Według agencji Adnkronos „poleceniem z góry” wprowadzono zakaz publicznych wypowiedzi w tej sprawie. Jednak wielu parlamentarzystów z partii Bracia Włosi (FdI) wyrażało swój sprzeciw przy drzwiach zamkniętych, definiując zielone światło Watykanu jako „głęboko błędne”, wręcz „tragiczne”. Nie uspokoiła ich gwarancja, że kapłani są zobowiązani do dochowania należytej ostrożności duszpasterskiej i skrupulatnego rozplatania supła okoliczności każdego przypadku, co jasno wynika z dokumentu. 

Na łamach „Il Fatto Quotidiano” argumentowano, że „wskazania Watykanu są bezprecedensowe”, zaś „Vanity Fair” cytował jezuitę Jamesa Martina, opiekuna środowisk LGBTQIA+ w Stanach Zjednoczonych: – To historyczny krok w kierunku akceptacji osób transpłciowych w Kościele i uznania, że są one takimi samymi katolikami jak inni wierzący. Kiedy media wciąż jeszcze rozpisują się na ten temat, w kręgach Franciszka rozbrzmiewa nieznużenie jego dewiza: „Todos, todos, todos”. 

2023-11-15

ANS na podst.: vatican.va, repubblica.it, panorama.it, ansa.it, rainews.it, tag24.it


Wiadomości
Szpieg przesądzony. Polskę nawiedziła mania na tym punkcie
Michał Ogórek
„Zamachy były, są i będą”. Rozmowa z antyterrorystą
Krzysztof Różycki
Eurowizja 2024. Muzyka nie łagodzi obyczajów
Plotkara
Michelle Obama w Polsce. Zarezerwowano 30 pokoi w hotelu Sheraton
Maciej Woldan
Dlaczego góral bije konia? O tradycji i patologii
Henryk Martenka
Społeczeństwo
Człowiek dziwaczny i ekscentryczny… Morderca milczy na sali sądowej
Katarzyna Binkowska
Chełmno – Miasto Zakochanych. Slogan chroniony prawem
Wojciech Barczak
Dzikie Bieszczady i ich tajemnicze, opuszczone wsie
Martin Martinger
Tomasz Brzeziński po ciężkiej walce z uzależnieniem pomaga dzisiaj innym
Tomasz Gawiński
Będzie się pisało „Warszawianin”. Poprawki w ortografii
Maciej Malinowski
Świat/Peryskop
Relokacja imigrantów. Rozmowy z Janiną Ochojską i Andrzejem Zapałowskim
Krzysztof Różycki
Wieczny i wonny. Ogród na zboczach Awentynu
ANS
Hymny narodów świata: Galicja
Henryk Martenka
Moda, drogie samochody i kalifat. Kim są „pop-islamiści”?
MH na podst.: focus.de, nin.rs, ynetnews.com
Gruzini walczą o przyszłość kraju. Trwa bojkot „ruskiego prawa”
KK na podst.: BBC, Reuters, AFP, Georgia Today, The Moscow Times
Lifestyle/Zdrowie
„Seksmisja” ma już 40 lat i wraca do kin
(KGB) na podst. Radio RMF FM
Rak nie wybiera. Królewski status nie ma tutaj znaczenia
Ewa Wesołowska
Andrzej Seweryn. Doświadczony aktor, który chce uczyć się od młodych
Na podst. tekstu Karoliny Morelowskiej-Siluk
Sanatoria czekają na zmiany. Na miejsce nie będziemy już czekać tak długo?
Andrzej Marciniak
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zębach, aby pozostały zdrowe na lata
A.M.
Angorka