Kontrowersje wokół australijskiego magazynu. Transpłciowy sportowiec uznany za kobietę roku

Były trener australijskiej piłki nożnej i jednocześnie biologiczny mężczyzna znalazł się na liście 100 najlepszych australijskich „wspaniałych i zaciekłych kobiet” roku 2023 opublikowanej przez Maxim Australia. Wywołało to falę oburzenia.

Fot. Twitter

Kontrowersyjny wybór

Danielle „Dani” (dawniej Dean) Laidley, była australijska zawodniczka i trenerka futbolu, zajęła 92. miejsce na liście „Hot 100” magazynu „Maxim Australia”, który co roku wyróżnia godne uwagi Australijki. Laidley jest popularną osobą transpłciową.

Czasopismo to jest magazynem dla mężczyzn, w którym zamieszczane są zdjęcia pięknych kobiet. Jednak niedawna lista opublikowana przez „Maxim Australia” wywołała oburzenie komentatorów, ponieważ wymienia co najmniej jedną znaną transpłciową osobę. Redaktor naczelna Santi Pintado opisała tę listę jako „coroczną, eklektyczną i ostateczną listę australijskich kobiet, które zrobiły wrażenie, trafiły na pierwsze strony gazet lub po prostu miały wspaniały rok”.

Dodała również, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy pojawiło się mnóstwo pięknych i dzikich kobiet, które zachwyciły publikę swoimi zdolnościami, intelektem, humorem, atrybutami i ogólnie niesamowitymi talentami.

 

Krytyka ze strony amerykańskiej pływaczki

Komentatorzy w mediach społecznościowych ostro skrytykowali magazyn za uznanie Laidley „gorącą” kobietą. Amerykańska pływaczka Riley Gaines napisała na Twitterze:

#92 miejsce na liście 100 najgorętszych «kobiet» na świecie według magazynu Maxim w Australii. Jak doszliśmy do punktu, w którym firmy/instytucje/publikacje mogą to robić bez obawy przed reakcją.

Gaines opatrzyła swój wpis dwoma fotografiami przedstawiającymi Laidley przed i po transformacji. Pływaczka znana jest z tego, że sprzeciwia się włączaniu kobiet transpłciowych do sportów kobiecych. Swoje poglądy wyraziła choćby poprzez lobbing na rzecz ustawy zakazującej takiego działania w swoim stanie w kwietniu 2022 roku. Riley Gaines wspierała także kampanię senatora Randa Paula, występując w jego reklamie telewizyjnej we wrześniu 2022 roku, gdzie wyraziła swoje obawy na temat udziału kobiet transpłciowych w sporcie kobiecym.

W marcu 2023 roku, sportsmenka została zaproszona do komisji Senatu Teksasu, która poparła ustawodawstwo zakazujące transpłciowym sportowcom z uczelni rywalizacji w dyscyplinach sportowych zgodnych z ich tożsamością płciową.

Inne głosy sprzeciwu

Trzeba jednak mieć na uwadze, że Riley Gaines nie stanowiła jedynej osoby, która decyzję australijskiego pisma uznała za absurd. Prezenterka radiowa Dana Loesch napisała na Twitterze, że „Maxim” nie ma pojęcia o tym, co to znaczy być kobietą i czym jest seksapil. Z kolei felietonista Townhall Derek Hunter stwierdził, że szokuje go fakt, iż „Maxim” w ogóle jeszcze istnieje.

O ile jednak większość krytycznych komentarzy odnosiła się do faktu, iż Laidley jest biologicznym mężczyzną, o tyle kontrowersje związane z jego wyborem na osobowość roku wynikają jeszcze z innej kwestii. A konkretniej z jego kryminalnej przeszłości.

Jak informuje „The Guardian”, w 2020 roku Laidley został aresztowany z 0,43 g metamfetaminy i oskarżony o prześladowanie. Przyznał się do winy i otrzymał kaucję za dobre sprawowanie, bez wyroku skazującego za posiadanie narkotyków.

2023-10-20

Sebastian Jadowski-Szreder na podst. Fox News i The Guardian