2×3. Firma produkująca tablice i stawiająca na kobiety

Małżeństwo Jacek i Anna Kuzyninowie wymyślili swoją firmę 28 lat temu. Jak wielu biznesmenów w latach dziewięćdziesiątych, zaczynali działalność w garażu, nawet nie własnym, lecz wynajętym.

Fot. strona firmy

Miał powierzchnię 2 na 3 metry, stąd nazwa spółki – 2×3. Zatrudniali kilka osób i produkowali tablice korkowe. Popyt dopisywał, więc rok później przenieśli się do lokalu 60-metrowego, a w kolejnym roku do 400-metrowej hali. Kupili maszyny, rozszerzyli ofertę o inne produkty – tablice w ramach, tablice suchościeralne, tablice demonstracyjne (tzw. flipcharty), zaczęli wydawać firmowy katalog i brać udział w targach. Na początku XXI wieku ruszyli z eksportem. Najpierw na Węgry i Litwę, później do Rosji, Rumunii, Ukrainy i Kazachstanu.

2×3 nawiązało też współpracę z dystrybutorami w Europie Zachodniej i rozpoczęło kooperację z amerykańską firmą PolyVision. W 20-lecie powstania produkują już ponad 690 tys. tablic i ponad 40 tys. flipchartów. Historia spółki wydaje się pasmem sukcesów. Obecna prezes Anna Kuzynin źródeł zwycięstwa upatruje w biznesowej uczciwości, szybkim reagowaniu na potrzeby klientów, a także w pracownikach, którzy – jak twierdzi – swoim zaangażowaniem, kreatywnością, odwagą, ciężką pracą wpływają na rozwój firmy.

Pracownikami 2×3 są w większości kobiety. Stanowią aż 60 proc. załogi, co w polskich firmach produkcyjnych zdarza się nieczęstoWedług badania HRK opublikowanego w 2022 r., w 43 proc. firm liczba zatrudnionych kobiet nie przekracza 1/3 wszystkich pracowników. Kobiety stanowią więcej niż 50 proc. zatrudnionych zaledwie w 1/5 organizacji objętych badaniem. W firmach z sektora przemysłowego jedynie 29 proc. kobiet pracuje w obszarach produkcji i nadzoru jakości. W zachodniopomorskim Krzęcinie, gdzie 2×3 ma siedzibę, 80 proc. działów produkcji, logistyki i kontroli jakości stanowią kobiety, choć dla Anny Kuzynin przy obsadzaniu stanowiska nieistotny jest fakt, czy ubiega się o nie mężczyzna czy kobieta.

Liczą się osobowość, charakter, motywacja, otwartość na zmiany, zaangażowanie oraz umiejętność wykorzystania doświadczenia i wiedzy w zmieniających się warunkach rynkowych – twierdzi Anna Kuzynin. A kobiety, jej zdaniem, wnoszą dużo dobrego do atmosfery pracy zespołów. 2×3 ceni je również z innego względu: – Są mniej skłonne do zmiany pracy z własnej inicjatywy, co wpływa na stabilność zatrudnienia w firmie. 

2024-05-12

E.W. na podst. Puls Biznesu, 2x3.pl