Młodzi Polacy są mniej samodzielni finansowo niż młode Polki

Czy mieszkanie z rodzicami po 25. roku życia to wstyd? Czy rodzice powinni dokładać dorosłym dzieciom do kupna samochodu czy mieszkania? Na te i wiele podobnych pytań młode kobiety w Polsce odpowiadają wyraźnie inaczej niż mężczyźni. Z badania wynika, że to one deklarują większą samodzielność.

Życie na garnuszku rodziców? Dla 16 proc. młodych Polaków to nie problem (fot. Materiały promocyjne)

„Podejście młodych Polaków do pieniędzy” to ogólnopolskie badanie, które zostało przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. We wrześniu 2022 r. grupie 1009 kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat zadano pytania dotyczące ich spojrzenia na finanse. Z danych KRD wynika, że osoby w tym wieku są zadłużone na niemal 5,8 mld zł. Ponad 625 mln zł to zobowiązania młodzieży poniżej 25 roku życia.

Dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet dopuszcza życie na cudzym garnuszku

Podejście do pieniędzy wyraźnie różni się, jeśli chodzi o kryterium płci. Z badania wynika, że niezależność finansowa jest bardzo ważna dla 74 proc. kobiet i 65 proc. mężczyzn, a zapewnienie sobie utrzymania odpowiednio dla 70 proc. ankietowanych pań i 63 proc. ankietowanych panów. Młodzi mężczyźni wyraźnie częściej niż ich rówieśniczki zgadzają się z tezą, że rodzice powinni wspierać swoje dorosłe dzieci, dokładając się np. do zakupu mieszkania lub samochodu (36 proc. do 25 proc.).

Podobnie kształtują się różnice dotyczące stosunku do mieszkania osób w wieku powyżej 25 lat z rodzicami. Co trzeci ankietowany uważa, że taka sytuacja to żaden wstyd, z czym zgadza się jedynie co czwarta ankietowana. Co zaskakujące, co piąty młody mężczyzna byłby gotów zrezygnować z pracy, gdyby ktoś inny go utrzymywał. Taką opinię podziela prawie dwa razy mniej, bo 11 proc. ich rówieśniczek. Młode panie są też znacznie rzadziej gotowe żyć na garnuszku rodziców, jeśli praca by im nie odpowiadała (9 proc. i 16 proc. wśród mężczyzn).

Niemal identycznie wyglądają proporcje ankietowanych, którzy deklarują chęć pracy za najniższą krajową. Opory przed tym miałoby 8 proc. kobiet i 16 proc. mężczyzn do 35 r. ż. – Młodzi, którzy długo byli na utrzymaniu rodziców, często mają problemy z odpowiedzialnym zarządzaniem budżetem i wyznają zasadę: „jakoś to będzie”. Pierwsza praca umożliwia im zaciągnięcie zobowiązań na przyjemności: drogie wyjazdy lub gadżety – zwrócił uwagę Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Młodzi Polacy zadłużeni dwa razy bardziej niż młode Polki

Z czego wynikają różnice w podejściu do pieniędzy i ich zarabiania wśród młodych mężczyzn i kobiet? Panie wciąż są gorzej opłacane na rynku pracy, w większości branż mają też mniejsze szanse na zatrudnienie ze względu na możliwość zajścia w ciążę. W takim przypadku nie zawsze mogą liczyć na wsparcie rodziców – kulturowe piętno panny z brzuchem, czy też „starej panny” wciąż w pewnym stopniu istnieje. I wpływa na większą skłonność do poświęceń na drodze do usamodzielnienia.

Pewnej odpowiedzi na postawione wyżej pytanie udziela też samo badanie. Kolejną istotną różnicą między młodymi kobietami i mężczyznami jest podejście do wydawania zarobionych pieniędzy na przyjemności. Chodzi o jedzenie na mieście, markowe ubrania, wizyty u kosmetyczki. To istotna motywacja dla podjęcia pracy zarobkowej i uzyskania niezależności finansowej dla blisko 57 proc. pań. Podobnie myśli mniej, bo niespełna 46,5 proc. panów uczestniczących w badaniu.

Czy to oznacza, że młode kobiety są bardziej rozrzutne? Wręcz przeciwnie. Tylko 26 proc. pań zgadza się ze stwierdzeniem „pieniądze się mnie nie trzymają”, podczas gdy młodzi mężczyźni przyznawali się do tego częściej (35 proc.). Ma to odzwierciedlenie w danych KRD – panowie zdecydowanie częściej popadają w długi. Na koniec listopada ich zadłużenia sięgało łącznie 4,1 mld zł. Kobiety w tym wieku zanotowały natomiast 1,8 mld zł na minusie. Zobowiązania finansowe ma w Polsce 646,9 tys. młodych ludzi.

2023-02-04

Angora