AirBnb. Czy goście mogą korzystać z tarasu jeśli ten należy do wspólnoty mieszkaniowej?

Wynajem krótkoterminowy bije rekordy popularności. Nasi czytelnicy pytają czy legalnym jest podnajmowanie lokalu turystom, którzy korzystają z tarasu należącego do wspólnoty mieszkaniowej?

Mecenas Jan Paragraf znów odpowiada na pytania czytelników. /Rys. Katarzyna Zalepa

Goście najemcy krótkoterminowego

Jesteśmy wspólnotą mieszkaniową ośmiu lokali mieszkalnych. Do części wspólnej naszej nieruchomości należy duży taras oraz ogród (niepodzielony, z udziałami procentowymi). Właściciel jednego z lokali rozpoczął usługę najmu krótkoterminowego przez platformę internetową i w swoim ogłoszeniu oferuje korzystanie z ogrodu i tarasu. Taras i ogród znajdują się z tyłu budynku i mają osobne wyjście niezwiązane z wynajmowanym lokalem. Jedyne dojście do ogrodu jest przez wspólny taras. W tej sytuacji często, nawet raz na tydzień, we wspólnej przestrzeni prywatnej, tuż pod oknami mieszkańców, pojawiają się zupełnie obcy, przypadkowi ludzie, którzy korzystają ze wspólnotowego ogrodu.

Czy właściciel najmowanego lokalu ma prawo udostępniać w swoich celach komercyjnych dodatkowo części wspólne bez zgody wszystkich członków wspólnoty?

Podkreślam, że nie są to części niezbędne do korzystania z lokalu, jak np. klatka schodowa, lecz stanowią o podniesieniu atrakcyjności oferty najmu apartamentu. Czy ewentualnie właściciel może żądać wydzielenia przypadającej mu w udziale części ogrodu i tę część oferować klientom, jeżeli nadal wiąże się to z korzystaniem ze wspólnego tarasu (bo innego dojścia do ogrodu nie ma)?

Czytelniczka

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2023-05-08

Mecenas Jan Paragraf