Żaby i motyle. Warto o nie zadbać wiosną

Żaby są małymi płazami i często trudno je zauważyć podczas jazdy samochodem. Istnieją jednak sposoby, aby zwiększyć bezpieczeństwo tych zwierząt.

Fot. Sebastian Jadowski-Szreder

Jak ocalić żaby i motyle

Przemyślana budowa dróg, osiedli, zakładów przemysłowych oraz odpowiednia gospodarka leśna i rolna będą ratunkiem dla żab, które wiosną giną pod kołami samochodów, próbując dostać się do wody. Stawianie budynków w odpowiednich miejscach i tworzenie przepustów pod drogami szybkiego ruchu to rozwiązania stosowane w krajach Europy Zachodniej, które dotrą i do nas. Do tej pory w Polsce żaby po zimie przenoszone są ręcznie przez wolontariuszy.

Z kolei dbanie o wilgotne siedliska ocali wiele gatunków motyli. Stepowienie naszych terenów spowodowane ocieplającym się klimatem ogranicza wzrost roślin, którymi żywią się gąsienice tych owadów.

M.K na podst. inform. prasowych

Psi funkcjonariusze

Aż 5159 psów pracuje dla rządu USA. Czworonogi działają w armii, wyszukują niebezpieczne materiały i substancje (głównie na lotniskach), a niekiedy wywąchują także choroby (np. ptasią grypę). Zakup i pełne wyszkolenie jednego psiaka kosztuje od 65 do 85 tysięcy dolarów. Wśród zatrudnionych ras są głównie owczarki belgijskie, owczarki niemieckie i te znacznie mniejsze – jack russel terriery.

Do 2023 roku Marynarka Wojenna USA trenowała także 77 delfinów i 47 lwów morskich. Ich zadaniem było wykrywanie min i ochrona nurków. Praktykę tę jednak porzucono na rzecz obecnie wykorzystywanych podwodnych dronów.

H.J. opr. na podst. www.tvp.info

Narodziny nosorożca białego

Ważące 45 kilo cielę nosorożca białego południowego przyszło na świat w Whipsnade Zoo w Wielkiej Brytanii. Narodziny są częścią programu ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem. Mamą malca, który pod czujnym okiem rodzicielki zaledwie po dwóch godzinach zaczął próbować stawać na nogi, jest 13-letnia Jaseery. Choć początkowe próby chodzenia były nieporadne, zwierzę już po paru dniach samodzielnie zwiedzało otoczenie.

Populacja tego gatunku w naturze jest zagrożona. Kłusownicy polują na nosorożce ze względu na ich rogi, cenione szczególnie w medycynie chińskiej. Tylko w roku poprzedzającym narodziny cielęcia w Afryce Południowej zginęło około 500 osobników.

G.K. opr. na podst. www.dobrewiadomosci.net.pl

Kajakarz pomoże schronisku

Bartłomiej Suszek przepłynie 950 km Wisłą, żeby pomóc w zebraniu pieniędzy na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt OTOZ Animals w Dąbrówce w gminie Luzino. Swoją kajakarską wyprawą, którą rozpocznie 13 kwietnia, chce zwrócić uwagę na potrzeby bezpańskich czworonogów. Suszek będzie miał wsparcie grupy Paddle4Critter, której jest członkiem.

Moim celem jest nie tylko przeżycie niesamowitej przygody, ale przede wszystkim wsparcie schroniska. Chcemy, aby nasz spływ miał większy cel – pomoc tym, którzy nie mogą poprosić o nią sami – mówi kajakarz. Paddle4Critter poszukuje sponsorów i partnerów, którzy pomogą rozpropagować tę akcję.

M.K. na podst. inform. prasowych 

Modele komputerowe zwierząt

W ramach projektu open Vertebrate (oVert) naukowcy opracowali program, za pomocą którego można w całości rekonstruować muzealne zwierzęta. Po wykorzystaniu tomografii komputerowej (CT) do generowania cyfrowych danych anatomicznych o wysokiej rozdzielczości pozyskiwać można zarówno obrazy 2D, jak i objętości 3D. Wewnętrzny skaning umożliwia zajrzenie do wnętrza okazów w sposób, w jaki wcześniej nie było to możliwe. Modele pozwalają zobaczyć wszelkie szczegóły np. szkieletu, mięśni i innych organów. Do tej pory w ten sposób skatalogowano 13 tysięcy egzemplarzy.

Wszystkie obrazy są dostępne na stronie sketchfab.com/ufherps. Poszczególne elementy oznaczono oddzielnymi kolorami, by przedsięwzięcie mogło jak najlepiej spełniać funkcje edukacyjne. Część obrazów jest interaktywna. Można je oglądać ze wszystkich stron, by rozpoznawać szczegóły budowy wewnętrznej, oraz oddalać. Każdy organ jest zaznaczony i dokładnie opisany. 

M.K. opr. na podst. www.zielona.interia.pl 

2024-04-03

M.K, H.J., G.K.