Ekologicznie i turystycznie. Ciekawostki Angorki

Ptaki kiwi otrzymały swój własny szpital, a pewien meksykański wulkan po prostu wybuchł.

Fot. YouTube

Szczeciński jabłkomat

Pierwszy w Szczecinie automat sprzedający owoce oraz tłoczony z nich sok uruchomiono przy rondzie Hakena. Samoobsługowe urządzenie jest klimatyzowane, żeby jabłka i gruszki różnych odmian, a w sezonie także śliwki i brzoskwinie przywiezione prosto z sadu państwa Rajewskich, nie ucierpiały na jakości z powodu wahań temperatury. Każda skrytka jest oświetlona i ma przezroczyste drzwiczki, co pozwala na obejrzenie towaru przed zakupem.

Oz opr. na podst. www.dobrewiadomosci.net.pl

Najlepsza temperatura do życia

Najlepsza temperatura otoczenia nie tylko dla ludzi, ale dla wszystkich organizmów, to 20 stopni Celsjusza – zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Ustalili to naukowcy z Nowej Zelandii. Co prawda są organizmy, które mogą funkcjonować przy -40 stopniach oraz +50, ale właśnie przy +20 wszelkie procesy biologiczne zachodzą w sposób optymalny, co daje wielką różnorodność przyrodniczą. Badania te udowodniły, że temperatura w ogromnym stopniu kontroluje funkcjonowanie ekosystemów, liczebność i rozmieszczenie poszczególnych gatunków oraz w ogóle rozwój życia. Szczyt jego bujności pojawia się w strefie podzwrotnikowej.

M.K. opr. na podst. www.zielona.interia.pl

Najpiękniejsza plaża 2024

Portugalska Praia da Falésia to najpiękniejsza plaża 2024 roku. Turyści głosujący na platformie TripAdvisor docenili fakt, że rozciąga się na sześć kilometrów i wieńczą ją okazałe klify. Na kolejnych miejscach rankingu Travellers’ Choice Awards znalazły się Spiaggia dei Conigli na włoskiej wyspie Lampedusa, gdzie żyją żółwie morskie, oraz La Concha w hiszpańskim San Sebastian – miejska plaża w kształcie półksiężyca.

G.K. opr. na podst. www.tvn24.pl

Meksykański wulkan

W minionym tygodniu wybuchł meksykański wulkan Popocatépetl. Położony jest on około 70 km od stolicy kraju. Wyrzucony z krateru wraz z dymem popiół opadł w mieście Meksyk i jego okolicach. Władze odradzają zbliżanie się do wulkanu ze względu na niebezpieczne wyrzuty gorących skał. Dwa dni po erupcji specjaliści nie informowali o zagrożeniu dla ludzkości. Niektóre linie lotnicze odwołały przeloty.

A.P. na podst. inform. prasowych

Szpital dla ptaków kiwi

Pierwszy szpital tylko dla kiwi otwarto w Nowej Zelandii. Ptak ten jest symbolem tego kraju. Do nowej placówki znajdującej się w Kerikeri mają trafiać osobniki ranne i chore. Przygotowano dla nich najnowocześniejsze urządzenia weterynaryjne, zagrody w budkami lęgowymi, lokalną roślinnością i kojcami izolacyjnymi, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się różnych schorzeń. Po wyzdrowieniu ptaki będą wypuszczane na wolność. W ośrodku mogą liczyć na troskliwą opiekę wolontariuszy. Jest ona potrzebna, bo na tamtym terenie żyje dużo kiwi i do tej pory w razie urazów musiały być wożone do odległych miejsc, co opóźniało udzielenie im pomocy.

M.K. opr. na podst. www.dobrewiadomosci.net.pl

2024-03-06

Oz, M.K., G.K., A.P.