Angorka pod wodą. Struktura rozgwiazdy i podwodny skarb

Jeśli uważacie, że macie dużo na głowie, to koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Rozgwiazdy bowiem mają na głowie jeszcze więcej.

Fot. Wikimedia

Śmieci morskie

Śmieci trafiające do oceanów są jednym z największych zagrożeń dla społeczności na całym świecie. Niszczą one także środowisko życia roślin i zwierząt. Jednocześnie stanowią platformy, na których mnożą się organizmy inwazyjne. Następnie obiekty te – jak torebki plastikowe, boje czy butelki – przenoszą się wraz z falami i prądami morskimi w inne dalekie miejsca, a żyjące na nich organizmy zabijają rodzime gatunki.

Podmorska archeologia

Morze Bałtyckie i Morze Północne zostaną przeszukane, aby odkryć pozostałości starożytnych cywilizacji. Nad projektem SUBNORDICA, sponsorowanym przez UE, pracuje międzynarodowy zespół archeologów. Uważają oni, że część terenów, które obecnie przykrywa woda, mogła być wcześniej zamieszkanym lądem. W niektórych miejscach bowiem przed 15 tys. lat morze było płytsze aż o 130 metrów, a cała Europa o 3 mln km kw. większa. W analizie dna morskiego pomogą symulacje komputerowe, sztuczna inteligencja i specjalne odwierty. Archeolodzy muszą się spieszyć, gdyż wiele terenów przybrzeżnych zostaje wykorzystanych pod przemysł, a zabytki i osady ulegają zniszczeniu.

Podwodny antyczny skarb

Doskonale zachowany olbrzymi zbiór antycznych monet i amfor pochodzących z Afryki odnaleziono głęboko w morzu na północny wschód od brzegów Sardynii (Włochy). Krążki z brązu wybito w okresie między 324 a 340 rokiem, po reformie monetarnej przeprowadzonej w Cesarstwie Rzymskim przez cesarza Dioklecjana. Szacuje się, że znalezisko zawiera od 30 do 50 tys. okazów. Tylko cztery z nich są nieco zniszczone, ale czytelne. To jedno z najważniejszych znalezisk numizmatycznych świata. Natrafił na nie płetwonurek, który zawiadomił specjalistów od nadzoru nad zabytkami archeologii oraz karabinierów z oddziału ochrony dziedzictwa kultury.

Zagadka rozgwiazd rozwiązana

Rozgwiazda jest głową pełzającą po dnie morskim – ogłosił zespół ekspertów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii. Tym samym wielka zagadka zoologiczna została wreszcie rozwiązana. Naukowcy wykorzystali skanowanie mikrotomografii komputerowej, aby dokładnie poznać kształt i strukturę tych zwierząt. Wykonano też sekwencjonowanie genów. Okazało się, że geny odpowiedzialne za rozwój głowy zostały wykryte na całej powierzchni rozgwiazdy – skoncentrowane były w jej centrum i w centrum każdego ramienia. Geny związane z tułowiem i ogonem były w dużej mierze nieobecne. Badanie dowiodło więc, że rozgwiazdy są w dużej mierze głowami, którym brakuje tułowia lub ogona. Prawdopodobnie z biegiem lat utraciły te cechy ewolucyjnie. 

Nietypowe safari

W Danii wczasowicze mają możliwość wyruszenia na nietypowe safari, podczas którego nie obserwują zwierząt, lecz łowią wodorosty. Zainteresowani wkładają wodery (specjalne wysokie gumowe buty), rękawiczki, czapki oraz ciepłe kurtki i gotowi na niezwykłą wyprawę spotykają się z przewodnikiem. Kristian Ottesen oferuje chętnym przygodę w chłodnych wodach z nietypowym połowem unoszących się na powierzchni wodorostów. Po wycieczce morskie warzywa gotuje się lub smaży na patelni na ognisku. Zielone dary natury zbiera się bezpośrednio z płytkich wód przy Ebeltoft lub wokół wyspy Endelave. Szczególnie polecane są morszczyn pęcherzykowaty i wodorosty cukrowe. 

2023-11-14

A.P., M.K., H.J., G.K., M.K