Nie bądźcie fujarami… Zbigniew Ziobro w formie

14 listopada, we wtorek, odbyło się posiedzenie Sejmu X kadencji. Posłowie wybrali nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwyzywał opozycję od „fujar”, wytykając PO, że nie zdołała postawić go przed Trybunałem Stanu.

Rys. Mirosław Stankiewicz

Do niespotykanego dotąd szału doprowadził go Borys Budka, który przed wystąpieniem prokuratora generalnego wytknął:

– Dzisiaj rozpoczynamy proces uzdrowienia upolitycznionego organu (…). Wymiar sprawiedliwości jest od kontrolowania władzy, a nie od tego, żeby władza kontrolowała wymiar sprawiedliwości! (…). Kolejnym krokiem będzie usunięcie wadliwości obecnego składu KRS. Dziś nikt tak bardzo nie potrzebuje niezależnego wymiaru sprawiedliwości jak wy, bo przecież będziecie rozliczani z tego, co zrobiliście – grzmiał.

Nowymi posłami, którzy trafili do KRS, zostali Anna Maria Żukowska z Lewicy, Tomasz Zimoch z Trzeciej Drogi, Kamila Gasiuk-Pihowicz i Robert Kropiwnicki z KO. Emocje w izbie skutkowały pyskówkami, wrzaskami i mocnymi komentarzami na sali, które zgorszyły Sławomira Mentzena. Wbrew oczekiwaniom Marka Belki, walk w błocie nie było. Jeszcze…

Będziesz siedział! – opozycja w Sejmie krzyczy do Zbigniewa Ziobry. „Liczę na was i liczę, że nie okażecie się takimi fujarami jak w przypadku Trybunału Stanu!” – krzyczał Ziobro. Trochę w Sejmie kurnik się robi… – relacjonował Jacek Nizinkiewicz (twitter.com/JNizinkiewicz).

Jakże ohydnie zachowuje się Ziobro w Sejmie, cedzi słowa z teatralną manierą, pokrzykuje, pieje falsetem, obraża, grozi sądem, kryminałem. Skąd się ten człowiek wziął? Każde jego kłamstwo i wykoślawianie faktów należałoby tak naprostować, żeby sam je musiał odwołać ze wstydem – komentował Krzysztof Mądel (twitter.com/ Madel_Krzysztof)

Tego jeszcze nie było. Podczas wystąpienia Zbigniewa Ziobry posłowie PiS zaczęli krzyczeć: konstytucja, konstytucja. Szox — napisał Michał Kołodziejczak (twitter.com/EKOlodziejczak).

Zbigniew Ziobro apeluje i zachęca nową koalicję rządzącą, by postawiła go przed Trybunałem Stanu. Szanuję. Chyba spełnią jego życzenie? – pisała Dominika Wielowieyska (twitter.com/DWielowiey).

Ziobro, jak Kaczyński, traci równowagę. To zjawisko jest wprost proporcjonalne do utraty władzy. Strach się bać, jak zostanie odspawany na amen, ale my się nie boimy – zapewniała Kamila Gasiuk-Pihowicz (twitter.com/Gasiuk_ Pihowicz).

Hołownia daje radę, posłowie opozycji dają radę. Wygląda na to, że mamy porządną, twardą opozycyjną drużynę. Ziobro może być spokojny, dawne fujary tym razem nie odpuszczą… – oceniał Tomasz Lis (twitter.com/Lis_Tomasz).

Wiele spraw dotyczących kluczowych polityków PiS-u ma iść ścieżką prokuratorską… – dopowiedział Patryk Słowik (twitter. com/PAtrykSlowik).

Ziobrę w koszulce z napisem „Konstytucja” niedługo zobaczymy – drwił z wystąpienia ministra sprawiedliwości Sławomir Nitras (twitter.com/SlawomirNitras).

Ziobro pokrzykujący w Sejmie „Konstytucja” jest dokładnie tak samo wiarygodny jak Piotrowicz wołający „Precz z komuną” – porównała Ewa Wrzosek (twitter.com/e_wrzosek).

Wyszedł poseł Myrcha na mównicę Sejmu i zapytał, na ilu posiedzeniach KRS Z. Ziobro był. Ile kasy publicznie zarobił za nicnierobienie? Wrzucił na wsteczny i rozjechał raz jeszcze… – wizualizował Paweł Wroński (twitter. com/PawelWronskiGW). 

2023-11-20

(WA)


Wiadomości
Mateusz Morawiecki będzie miał ochronę? Internauci w szoku
bin, www.gazeta.pl, www.gazetaprawna.pl, www.wp.pl
Kaczyński jak ojciec chrzestny? Komentarze w sprawie przesłuchania
(WA)
Komisji ds. rosyjskich wpływów. Potrzebna dla Polski czy rządu?
Na podst. tekstów Agnieszki Burzyńskiej, Marty Rawicz, Zbigniewa Parafianowicza
Społeczeństwo
Może diabeł mi podpowiadał? Wyrok w sprawie zabójstwa siekierą
Katarzyna Binkowska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Głos mordercy rozpoznał telewidz
Michał Fajbusiewicz
Prawnik radzi. Kto musi zapłacić za stawiennictwo w wojsku? 
Mecenas Jan Paragraf
Zagadka kryminalna. Próbowała dźgnąć mnie nożem
Wojciech Chądzyński
Matki boją się wychodzić z bloku. „Każdy ma do niego szacunek”
Bohdan Melka, „Żyją w panicznym strachu przed sąsiadem”, TVN
Świat/Peryskop
Makabryczna turystyka. Ich marzeniem jest znaleźć się w centrum wojny
E.W. na podst. Paulina Wilk „Podróże do piekła”, „Polityka” nr 22/2024
Chmury burzowe nad wyborami. Biden zadaje sobie samobójcze ciosy
STOL
Ślub stu osieroconych dziewcząt. Niektóre z nich są nieletnie
EW na podst.: TRT Africa, The Guardian Nigeria, BBC, dateline.ng
Hiszpańska Villajoyosy. Ciepło, słodko, kolorowo
Chrystian Ślusarczyk
Austriackie gadanie, czyli obóz dla uchodźców. Powrót do przeszłości
Ewa Korzeniowska
Lifestyle/Zdrowie
Co dalej z 40 Plus? Polacy potrzebują tego programu
A.M.
Zrozumieć celiakię. Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa dla każdego?
Andrzej Marciniak
Rozmowa ze „zdrajcą doskonałym” o przygodzie w niecodziennym reality show
Agnieszka Pacho
Pożegnanie Jacka Zielińskiego. Odszedł młodszy Skald
Maciej Malinowski
Anita Sokołowska. O stabilności i wpływie aktora na społeczeństwo
Na podst. tekstu Joanny Derdy
Angorka