Uważasz, że nigdy nie kłamiesz? Skoro tak, jesteś kłamcą

Cokolwiek uważamy o samych sobie, każdy z nas kłamie. I nawet trudno byłoby sobie wyobrazić życie bez kłamstwa. Często robimy to choćby dla zachowania twarzy. Kłamiemy, żeby uniknąć konfliktu. Kłamiemy po to, żeby komuś czegoś odmówić, nie podając wprost powodu. Kłamanie często stanowi także formę żartu.

Rys. Paweł Wakuła

Kłamstwo wiele ma typów

Kłamstwo nie stanowi rzeczy jednolitej. Liczy się między innym powód, dla którego po nie sięgamy, czy sam jego wydźwięk. Literatura wyróżnia choćby tak zwane kłamstwa białe. To rodzaj kłamstw operacyjnych. To takie kłamstwa grzecznościowe, które pomagają nam uniknąć konfliktów, zachować twarz.

Następnie wyróżnić możemy kłamstwo funkcjonalne, które jest bardzo charakterystyczne dla zwierząt. Zwierzęta – choćby swoim ubarwieniem – często zupełnie nieintencjonalnie udają coś, czym nie są. Motyle czy ptaki przykładowo mogą upodabniać się do roślin. Jest to wynalazek ewolucji. Ale zwierzęta oszukują też w sposób intencjonalny i są to zachowania czysto manipulacyjne. Przy czym tych zachowań jest więcej u zwierząt wyższych, głównie u szympansów, innych małp człekokształtnych. One przodują w zachowaniach manipulacyjnych i różnego rodzaju oszustwach.

 
Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2023-09-08

Na podst. wywiadu Darii Różańskiej z Tomaszem Witkowskim