Amplus. Firma, która stawia na rolnictwo pionowe

– Nakręca mnie robienie innowacji. A ponieważ rolnictwo to mocno tradycyjna branża, możliwości wprowadzania zmian są duże – mówi Bartłomiej Skrzydlewski, prezes Amplus, który z bratem Maciejem stawia na farmy wertykalne.

Oficjalne logo firmy

Amplus zaopatruje sieci handlowe w warzywa i owoce. Większość produktów pochodzi ze zwykłych upraw, ale przyszłość to rolnictwo pionowe, gdzie rośliny rosną jedne nad drugimi w pomieszczeniach przypominających magazyny, a warunki uprawy są ściśle kontrolowane i regulowane. Na wielkość plonów nie wpływają więc ani deszcze, ani upały, ani żadne inne kaprysy pogody.

Skrzydlewscy już to mają. Zbudowali pierwszą w Polsce wertykalną farmę w pobliżu Buska-Zdroju, produkującą 20 tys. sałat dziennie. Od tych z pola różnią się jakością, ponieważ nie są skażone pestycydami, wymagają mniej nawożenia, nie kumulują metali ciężkich z zanieczyszczonego powietrza. Jednak wprowadzanie pionowych upraw jest zadaniem dla wytrwałych. Do wszystkiego trzeba dochodzić samodzielnie. Zagraniczne firmy, pionierzy wertykalnego rolnictwa, nie śpieszą z pomocą, nie sprzedają swoich pomysłów, bo nie chcą konkurencji.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2023-08-14

Wybrała i oprac.: E.W. na podst. Forbes nr 7/2023