Kościół już dawno stracił swój autorytet. Rozmowa z prof. Tomaszem Polakiem

Rozmowa z profesorem Tomaszem Polakiem, filozofem i współtwórcą Pracowni Pytań Granicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Upadek polskiego kościoła. Obrazek stworzony przez sztuczną inteligencję (fot. Chat-GPT)

Kościół nie chce patrzeć na siebie krytycznie

Przeprowadzona rozmowa dotyczyła potrzeby, by Kościół po ośmiu latach rządów PiS dokonał rachunku sumienia. Profesor zauważa, że pomimo oczywistej potrzeby refleksji, przywództwo Kościoła w Polsce nie wykazuje gotowości do krytycznego spojrzenia na swoje działania, podtrzymując związki z partią rządzącą.

Wskazuje na zaangażowanie Episkopatu po stronie surowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji jako jedno z najbardziej kontrowersyjnych działań Kościoła. Brak refleksji ze strony Kościoła w odpowiedzi na protesty społeczne, a także negatywne skutki takich działań dla praw reprodukcyjnych i równości osób LGBTQ+ powinny być przedmiotem refleksji w kościelnym rachunku sumienia.

Profesor Polak wskazuje także na wypowiedzi arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz zblatowanie kościelnych elit z elitami państwowymi jako kwestie wymagające przemyślenia przez Kościół. Zauważa też nostalgię za formami rządów autokratycznych w niektórych wypowiedziach kościelnych hierarchów, co wskazuje na potrzebę przemyślenia relacji między Kościołem a demokratycznymi wartościami.

 

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2024-02-12

Na podst. tekstu Sebastiana Łupaka