Nowości z targów CES. Przezroczyste telewizory zrobiły furorę

Kilka dni temu zakończyły się w Las Vegas tradycyjne targi CES. To pierwsza impreza w roku, na której prezentowane są nowości elektroniki użytkowej. Tam też debiutują między innymi nowe modele telewizorów. 

Fot. Wikimedia

Światowy gigant, jakim jest Samsung, pokazał najnowsze odbiorniki z serii QLED, MICRO LED oraz LED. Rozpoczynają one nową erę telewizorów wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI). Centralnym punktem modeli 8K jest procesor NQ8 AI Gen3 znacząco poprawiający jakość obrazu i dźwięku. Jest on wyposażony w neuronową jednostkę przetwarzającą, w której liczba sieci neuronowych została zwiększona ośmiokrotnie – do 512. Wspomniany procesor pomaga też oferować użytkownikom spersonalizowane treści i usługi w oparciu o różne konta założone na Smart TV. To pozwala jeszcze lepiej wykorzystywać ofertę coraz bogatszej cyfrowej rozrywki. Przypomnijmy, że na platformie Samsung Smart TV dostępnych jest obecnie 1000 aplikacji, wśród nich m.in. Netflix, Player, HBO Max oraz Disney+.

Koncern LG z kolei przygotował cztery serie modeli telewizorów OLED o przekątnej ekranu od 42 do 97 cali. Także w ich przypadku o poprawę jakości obrazu i dźwięku dba procesor wykorzystujący sztuczną inteligencję. Procesor Alpha 11 zapewnia poprawę wydajności graficznej o 70 proc. w porównaniu z poprzednią wersją. Na uwagę zasługuje też funkcja Dynamic Tone Mapping Pro, która dzieli obraz na bloki i odpowiednio dostosowuje jasność oraz kontrast do warunków oświetlenia. Telewizory LG OLED są obecnie rekomendowane jako najlepsze do gier, a funkcja Game Optimizer umożliwia graczom łatwe przełączanie się między poszczególnymi ustawieniami. Jeśli chodzi o innych producentów, to eksperci zauważają, że w 2024 r.

Panasonic postanowił zrezygnować w swych topowych modelach OLED z własnego systemu operacyjnego, który zastąpi platforma Fire TV. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie funkcjonalności telewizorów oraz uzyskanie lepszego obrazu i dźwięku.

Prawdziwym hitem targów CES okrzyknięto jednak przezroczyste telewizory. Dopiero po podłączeniu do źródła sygnału ich ekrany wypełniają się nasyconym i kontrastowym obrazem. Taki model, o przekątnej 77 cali i w technologii OLED, chce wprowadzić do sprzedaży w tym roku firma LG. Podobne rozwiązanie zaprezentował też Samsung, tyle tylko że w technologii Micro LED. 

2024-01-27

Andrzej Marciniak